TRNAVA. Je rozhodnuté, za najlepší návrh odborná porota vybrala ten od architektov Kuklicu a Smereka. Získali zaň aj odmenu 24 tisíc eur.
Mesto vyhlásilo ešte 27. septembra verejnú krajinársko-architektonickú súťaž na najvhodnejší návrh premeny bývalého železničného depa a opravárenských hál na park pre alternatívne športy a kultúru na periférii Trnavy.
Zámerom bolo, aby opustený a chátrajúci pozemok o rozlohe takmer tri hektáre a haly so zastrešenou plochou 2650 metrov štvorcových, sa zmenili na urbánny park, ktorý má ambíciu stať sa centrom budúceho rozvoja krajiny medzi rekreačnou zónou Kamenný mlyn a sídliskom Prednádražie.
Ťažiskom má byť skejtpark v jednej z opravárenských hál, ktorý má byť na medzinárodnej úrovni s možnosťou organizovať aj oficiálne súťaže.
„Plochy hál a areálu majú byť doplnené o ďalšie športové a kultúrne programy pre vytvorenie mixu pre živý a intenzívny mestský priestor bez bariér,“ uvádza sa v zadaní od mesta.
Nad rámec okrasnej či rekreačnej funkcie
Nové riešenie areálu nemá plniť iba rekreačnú a okrasnú funkciu, musí ponúkať aj stratégie na manažment zrážkovej vody, regeneráciu pôdy, zníženie environmentálnej záťaže či rozvoj flóry a drobnej fauny.
„Súťaž zároveň hľadala možnosti zachovania alebo interpretácie železničného charakteru areálu v prospech jeho budúcej jedinečnosti,“ uvádza sa v zadaní.
V určenom termíne prijali 20 súťažných návrhov, z ktorých všetky splnili zadané podmienky. Hodnotiaca komisia v zložení: Irakli Eristavi, Jana Moravcová, Štěpánka Endrle, Ondrej Horváth, Marcel Krajčo, Matej Honč, Peter Purdeš a Vít Halada, rozhodla o konečnom poradí.
Prvé miesto získal návrh architektov Kuklicu a Smereka, ktorí spolupracovali s ďalšími.
Porota ho označila za racionálny a ekonomicky triezvy. Neráta už s pôvodnou administratívnou budovou, ktorú nahradia novou stavbou.
Architekti sa koncentrovali na obe existujúce haly, čím vytvorili kompaktný objekt, ktorý obsahuje všetko, čo samospráva požadovala.
Recepcia i zázemie
Nová recepcia, zázemie a prenajímateľné priestory pre budúce gastro-prevádzky.
"Plochy na skejtovanie a ďalšie športové a kultúrne programy v pôvodných halách dopĺňajú dve minimálne, ale dostatočné vykurovateľné plochy s celoročným využitím,“ uviedla porota.

Návrh sa venuje využitiu priestoru, ochrane životného prostredia a rešpektuje pôvodný industriálny charakter hál. Je dostatočne sebavedomý a navrhnutý s rešpektom ku kvalitám tej pôvodnej.
„Jedná sa jednoznačný a jasný architektonický koncept s veľkým potenciálom. Zachované koľajisko, nové vedenie cyklotrasy, ako aj rozšírenie obslužnej komunikácie, dávajú možnosť obsluhy a prechodu celým areálom,“ zhrnuli porotcovia s tým, že pre víťazný návrh majú niekoľko odporúčaní. Napríklad, haly viac otvoriť v juhozápadnom smere, teda do voľnej krajiny.

Plochu treba zväčšiť
Finálny architektonický návrh ešte treba doladiť. Treba ho prispôsobiť normám a odporúčaniam svetovej organizácie World Skate, aby sa tu v budúcnosti mohli organizovať aj medzinárodné súťaže.
Do riešenia zároveň navrhli zapojiť aj krajinného architekta, ktorý by sa zameral aj na problematiku fungovania vody v krajine.
Trnavské rušňové depo založili ešte v roku 1959, najlepšie časy prežilo v deväťdesiatych rokoch. Vtedy tam pracovalo takmer tristo ľudí. Slúžilo na opravu rušňov, údržbu a čistenie pantografových súprav, rušňovodiči tam mali svoje zázemie, fungovala tam aj pohotovostná služba.
Po rozdelení železníc začal jeho úpadok, ktorý vyústil až do dnešnej podoby. Ruiny budov, zarastený pozemok a envirozáťaž, ktorá sa musí odstrániť.