TRNAVA. Polícia upozorňuje dôchodcov, aby v žiadnom prípade nikomu a za žiadnych okolností neposielali, nepodávali ani inak nezasielali svoje peniaze. Iba za minulý týždeň prijala polícia na linku 158 až štyri hovory, v ktorých seniori informovali o činnosti podvodníkov. Od začiatku roka policajti evidujú v TTSK 54 prípadov podvodov.

Policajti nepýtajú peniaze na kauciu
Policajti pri zadržaní osoby nikdy nežiadajú telefonicky peniaze na prepustenie osoby, ani nekontaktujú dôchodcov, že sa ich chystá vykradnúť organizovaná skupina a preto musia všetok majetok policajtom odovzdať. Taktiež ani lekári nevolajú po nehodách rodinám, aby si vypýtali peniaze za lekársku starostlivosť, ktorá je na Slovensku bezplatná.
Počas minulého týždňa prijali na linke 158 až štyri hovory, v ktorých seniori v okrese Galanta informovali o činnosti podvodníkov.
"Tri prípady skončili v štádiu pokusu, no v jednom prípade došlo k vyplateniu vysokej sumy. Podvodníkom sa podarilo podviesť 74-ročnú dôchodkyňu, ktorá im vydala až 21 500 eur v hotovosti. Tej cez telefón povedali, že jej blízka osoba mala zraziť v Českej republike 24-ročného cyklistu. Vinník nehody bude zadržaný, ak nebude vyplatená kaucia. Dôchodkyňa nakoniec súhlasila a neznámej osobe peniaze podala," informovala polícia na sociálnej sieti.

Desiatky prípadov podvodu
V ostatných prípadoch v TTSK sa mal osobám ozvať policajt a oznámiť im, že sa ich chystajú vykradnúť.
"Od všetkých osôb cez telefón vyzvedal majetkové pomery, či osoby žijú samé ale aj to, či majú deti. Upozorňujeme ľudí, aby boli v predvianočnom období opatrní. Podvodníci to určite budú skúšať na ľudí aj ďalej. Nedajte sa oklamať! Ak vám ktokoľvek volá a oznámi vám aj informáciu, že je niekto zadržaný, zranený, hovor aj v strede vety ukončite a informácie si u blízkych najskôr preverte," varuje polícia.
Od začiatku roka policajti v Trnavskom kraji zaevidovali 54 prípadov podvodov. Z toho 33 skončilo počas telefonovania s podvodníkom, v štádiu pokusu.