TRNAVA. Súsošie Najsvätejšej Trojice vrátili do centra Trnavy pred tridsiatimi rokmi. Znovupostavenú Trojičku 21. novembra 1993 za veľkej účasti Trnavčanov požehnal vtedajší arcibiskup Ján Sokol. Požiadavka na jej vrátenie nahlas zaznela na veľkom mítingu 25. novembra 1989. Trnavská Verejnosť proti násiliu zaradila
vtedy návrat súsošia medzi svoje najdôležitejšie požiadavky.

Zmizla po vojne
Barokové súsošie stálo v centre Trnavy od roku 1695. Rozoberať ho začali v decembri 1949 pre stavebné práce na námestí. Počas socializmu sa už Trojička, rozobratá na množstvo častí, na svoje miesto nevrátila. Požiadavkou
Verejnosti proti násiliu na jej opätovné postavenie sa koncom roka 1989 zaoberala Rada Mestského národného výboru v Trnave.
O potrebe čo najskôr vyriešiť problém s jedným zo symbolov mesta vtedy najčastejšie hovoril archivár, historik a lokálpatriot Jozef Šimončič.
Úlohu obnoviť súsošie dostal akademický sochár Pavol Čambál a jeho vtedajšia firma.
Rekonštrukcia za milióny korún
Rekonštrukcia a znovuinštalovanie diela stáli 3,9 milióna korún, viac ako 1,7 milióna na rekonštrukciu darovali ľudia v zbierke, zvyšok bol hradený z rozpočtu mesta. Pôvodne bola Trojička natočená k mestskej veži, od roku 1993 do Hviezdoslavovej ulice. Podľa historických prameňov patrilo súsošie vždy do majetku mesta, rovnako je to aj teraz.

Dielo Jána Krištofa Khiena z roku 1695 má na podstavci umiestnené sochy svätého Floriána, svätej Agáty, svätého Antona Paduánskeho a svätého Františka Xaverského, nad podstavcom je socha svätej Rozálie, patrónky chorých na mor. Najsvätejšia Trojica korunuje Pannu Máriu na vysokom stĺpe. Súsošie so svätým Floriánom malo Trnavu ochraňovať pred ohňom.