PIEŠŤANY. Viac umeleckých diel do verejného priestoru má priniesť nový zákon o výstavbe.
Od 1. apríla 2024 budú musieť investori pri stavbách financovaných z verejných prostriedkov vyčleniť najmenej 0,5 percenta z predpokladanej hodnoty stavby na umelecké dielo.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR v súvislosti so zmenou stavebnej legislatívy, ktorá nadobudne účinnosť 1. apríla budúceho roku, zorganizoval v Piešťanoch konferenciu Umenie v architektúre.
Vrátiť umenie do architektúry
Zámerom nového zákona o výstavbe je vrátiť umenie do architektúry, čo povedie k zvyšovaniu estetickej a spoločenskej kvality verejných budov.
„Slovensko od apríla budúceho roku nastúpi na cestu prehodnotenia využívania verejných investícií, kde sa doteraz kládol dôraz len na cenu.
V praxi sa to prejaví tak, že súčasťou každej stavby financovanej z verejných zdrojov bude aj umelecké dielo v hodnote 0,5 percenta z predpokladanej hodnoty stavby.

Takže kedykoľvek sa postaví nová škôlka, škola, nemocnica alebo občianska infraštruktúra, vznikne povinnosť obstarať umelecké dielo,“ vysvetlila Milota Sidorová, podpredsedníčka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Niektorí obstarávatelia, napríklad mestá a obce, podľa nej nečakali na zákon a umenie začleňujú do novostavieb automaticky už teraz.
Ako príklad Sidorová uviedla malé mesto Leopoldov a jeho novú budovu mestského úradu. Pripomenula tiež, že povinnosť investovať do výtvarného umenia pri stavbách bola už v minulosti, v roku 1990 od nej Slovensko v rámci vyrovnávania sa s predchádzajúcim režimom ustúpilo.
S umením vo verejnom priestore sa rátalo aj doteraz
Riaditeľ odboru kultúry Úradu Trnavského samosprávneho kraja Peter Kadlic povedal, že novú zákonnú povinnosť v princípe víta, „osvietení“ investori však podľa neho s umením vo verejnom priestore rátali aj doteraz.

Trnavský samosprávny kraj napríklad pri Pamätníku slobody slova vo Veľkej Mači, ktorý bude pripomínať vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, alebo pri obstarávaní novej verejnej knižnice v Galante, jej súčasťou bude umelecké dielo. V novej legislatíve však vidí aj možné riziko, ktorým môže byť výber samotného umeleckého diela.
Na konferencii Umenie v architektúre vystúpili so svojimi príspevkami odborníci zo Slovenskej komory architektov, Úradu pre verejné obstarávanie či odborníci z kultúrnej obce.
Diskutovali okrem iného aj o praktických krokoch pri zavádzaní zákona do reálnej praxe alebo o výbere umeleckého diela pre verejný priestor.