Uplynulý víkend sa na Kamennom námestí v Bratislave konalo podujatie Biela noc ako posledná zastávka v rámci obľúbenej roadshow Hladinka na cestách, pod taktovkou medzinárodne uznávanej značky piva Pilsner Urquell. Hostia mali príležitosť ochutnať plzenské bohatstvo priamo vo vizuálne pôsobivom kamióne, ktorý nemá na Slovensku obdobu. V luxusnom interiéri boli navyše aj majstri výčapníci, najlepší zo Slovenska a Česka, ktorí ľuďom ukázali čaro ich remesla. O podujatí, ako aj o zaujímavostiach a výnimočnosti kultovej značky porozprávala Kristýna Tereková, Senior Brand Manager značky Pilsner Urquell.

Vysvetlite prosím, čo je to podujatie Hladinka?
Hladinka sú dve veci. V prvom rade je to štýl čapovania. Pivo Pilsner Urquell čapujeme takzvane na hladinku. Je to za nás ideálny spôsob, vďaka ktorému chutí Plzeň najlepšie. Po druhé, Hladinka je názov tohto unikátneho kamióna. Obchádza Slovensko a Česko, jazdí po rôznych mestách a edukuje a ukazuje ľuďom, ako majú vyzerať rôzne štýly čapovania – šnyt, hladinka a mlieko. Keď človek vojde dnu, môže si kúpiť pivo. Je tam však aj separátny výčap, kde si možno na vlastnej koži vyskúšať, aké je byť výčapníkom.
Pretože, ako sa hovorí, sládek pivo varí, výčapník ho robí. Máme vyskúšané, že práve vďaka tomu, ako sa pivo načapuje, možno dosiahnuť rôzne chute. Líšia sa najmä penou. Práve tá musí byť hustá a krémová a ovplyvňuje chuť piva.
Ako dlho trvalo zistenie, že pena ovplyvňuje chuť piva?
Vieme to už dlho. Pena je odpradávna známa tým, že je sladšia než horké pivo. Ľuďom zachutila a hneď ako to technológia umožnila, začali sa s ňou pohrávať.
Ako vznikol nápad s unikátnym kamiónom?
Naše pohostinstvá a reštaurácie vnímame ako partnerov v predaji piva, ktorého kvalitu veľmi ovplyvňuje spôsob servírovania. V konečnom dôsledku, pizza tiež lepšie chutí z taniera než z papierovej krabice. To isté platí aj pri našom pive. Nápad vznikol tak, že sme sa pozerali na mapu Česka a Slovenska, na rôzne miesta, kde kvalita Plzne nie je úplne taká, akú by sme si priali. Naše pivo si zaslúži, aby ľuďom chutilo, aby vedeli, ako má Pilsner naozaj chutiť. Povedali sme si, že najlepšie bude, keď im to prídeme ukázať osobne. Následne vznikol nápad na pojazdné zariadenie, prostredníctvom ktorého by sme to mohli ukázať.

Mali ste na dizajn kamióna špeciálneho návrhára?
Tím, ktorý na tom pracoval, pomáhal projekt vytesať. Máme partnera Karnet Architekti. Pán Karnet nám kamión pomáhal navrhnúť a dotiahnuť do konca. Samotnú stavbu realizovala agentúra Promotime v spolupráci s Karnetom.
Mali ste k dispozícii viac návrhov?
Mali sme viac návrhov a prevedení, tento bol však víťazný. Aj preto, že má dva výčapy, jeden na predaj piva a druhý na to, aby si ľudia mohli čapovanie vyskúšať.
Podľa čoho ste vyberali zastávky?
Jedným z kritérií bola veľkosť mesta a druhým spomínaný priestor na edukáciu ohľadom kvality piva.
Akým spôsobom ste zisťovali kvalitu piva?
Máme interné dáta a vlastný obchodný tím pre Slovenskú republiku, ktorý obchádza pohostinstvá a reštaurácie a pomáha im vytvoriť správnu ponuku. Ich postrehy nám pomohli zamerať sa na vybrané lokality.

Výčapníci sú z prestížnej súťaže Pilsner Urquell Master Bartender, prezraďte niečo viac o súťaži.
Je to súťaž o najlepšieho výčapníka a vyberá sa pre Slovensko a Česko zvlášť. Základný predpoklad je, aby súťažiaci pracoval v nejakom podniku ako výčapník. V neposlednom rade musí mať hlboké znalosti o histórii a o výrobe, starostlivosti o pivo a jeho kvalite. Najprv sa nám musí predstaviť v medailóniku, finalisti potom putujú do finále, kde sa uchádzajú o miesto najlepšieho. Aby vyhrali, musia absolvovať aj praktickú skúšku. To znamená, že musia vedieť načapovať rôzne štýly čapovania a musia ich tiež vedieť predať. Sedela som v porote, boli tam slzy dojatia u všetkých zúčastnených. Bol to nádherný zážitok.
Prečo ste sa rozhodli vybrať pre tento projekt práve ich?
Pretože sú najlepší. Matej Halan je tohtoročný slovenský víťaz, máme však aj výborných finalistov. Sú to tí najlepší, ktorí vedia pivo nielen dobre načapovať, ale poznajú aj históriu piva a vedia o ňom niečo povedať.

Viete nejakú zaujímavosť z histórie piva Pilsner Urquell?
Mám jednu zaujímavú informáciu. Vedeli ste, že máme na obale piva ťavu? Je to naozaj tak. Je to preto, lebo ťava je súčasťou erbu mesta Plzeň, kde varíme pivo pre celý svet. Ťava je tam preto, lebo Plzeň kedysi obliehali Husiti a v rámci armády mali pri sebe práve ťavu. Obyvatelia Plzne raz Husitom ťavu ukradli, vzali ju do mesta a mesto ubránili. Kráľ Žigmund teda umožnil, aby bolo toto zviera priamo v erbe. Zaujímavé je aj to, že pivovar sme založili v roku 1842 a od roku 1843 dodávame pivo do pohostinstva u Pinkasov v Prahe. Predali sme im najprv dva sudy a odvtedy sa tam predáva nepretržite. Tento rok bude výročie 180 rokov.
Prvá písomná zmienka o pive v Čechách je z roku 993, údajne to bola spočiatku iba hustá kaša, ako to bolo s vašou značkou piva?
Tak ako pivo poznáme dnes, kedysi vôbec nevyzeralo. Najlepšie pivo v skutočnosti v minulosti robil pekár. Keďže typ kvasiniek, ktoré sú užitočné pri výrobe chleba, sa používa aj na výrobu piva. Realita je taká, že vtedajšie pivo nemalo s dnešným zlatom nič spoločné. Pivovarníci v Plzni sa v roku 1884 nahnevali kvôli zlej kvalite piva. Na protest dokonca vyliali 36 sudov do kanálu. Dohodli sa, že založia vlastný pivovar, ktorý bude produkovať skvelé pivo. Pivovar naozaj založili – Prvý meštiansky pivovar v Plzni.

Ako je to so sudmi vo vašom pivovare, naozaj si ich vyrábate sami?
Je to tak. V rámci pivovaru máme majstrov bednárov, toto remeslo sa už nedá vyučiť na školách. Je to súčasť kultúry v Česku, podobné sudy sa využívajú aj pri výrobe vína či rumu. My sme výnimoční tým, že máme vlastných bednárov, ktorí sudy vyrábajú, opravujú staré, tesnia ich a starajú sa o ne. Je to nádherné remeslo. Jediní pivovarskí bednári sú iba u nás.
Ako funguje odovzdávanie tohto remesla?
Bednárov nie sú tisíce, je ich pár. Aby sa k nám človek dostal, musí sa učiť dva roky. Potom sa dostane na špecializáciu bednárstva. Musí byť najprv výborným stolárom. U nás v rámci praxe si už skúsenosti posúvajú zamestnanci medzi sebou.
Je receptúra na vaše pivo stále utajená?
Áno, receptúra je strážená a podlieha výrobnému tajomstvu. Pivo u nás varia iba sládkovia. Samozrejme, využívame aj moderné technológie, ale pôvodnú receptúru vie len obmedzený počet ľudí.
V kamióne je k dispozícii interaktívna zóna, čo ponúka?
Návštevníkom je k dispozícii vizuálna video prehliadka pivovaru, aby ľudia videli, ako vyzerajú drevené sudy a ako pivo varíme. Môžu si odniesť suvenír v podobe nefiltrovaného piva alebo trička, ktoré sú vytvorené práve pre Hladinku.
Aké sú odozvy na vašu akciu?
Všade, kam Hladinka príde, sú ľudia z kvality piva nadšení. Keďže pivo čapujú majstri, je to pre ľudí zážitok.

Prečo je Nefilter dostupný len raz v roku?
Ako názov napovedá, je nefiltrovaný. Kvasnice, ktoré robia proces fermentácie v ňom zostávajú, nie sú odfiltrované. Toto pivo je živé a má bohatšiu chuť. Je k dispozícii práve v období výročia založenia prvej várky Pilsneru. Je to nefilter a nepaster, takže je aj náchylnejšie na starostlivosť. Hodí sa nám, že v týchto mesiacoch nie sú príliš vysoké teploty. Je to sviatočné pivo.
Plánujete pokračovať aj budúci rok?
Hladinku sme vyvinuli pre značku Pilsner Urquell, chceme s ňou pokračovať aj budúci rok.
V čom je teda pivo vašej značky výnimočné?
Plzeň robia unikátnou viaceré aspekty. Je výnimočné najmä tým, ako sa volá. Pilsner je typ piva. Založili sme typ piva. Vo svete je zhruba 70 až 80 pív zo 100 typov Pilsner. To, čo sme v roku 1842 vymysleli a uvarili, sa zachovalo dodnes. Mnohí nás v tomto nasledujú, založili sme celú kategóriu. Je výnimočné aj vďaka plzenskej mäkkej vode a vďaka sladu, ktorý vyrábame u nás v sladovni.

Chystáte nejaké ďalšie novinky?
Najbližšou aktuálnou prioritou je Pilsner Fest v Plzni, ktorý sa bude konať tento víkend. Novinky sú potom už klasicky spojené s Vianocami. Máme krásne vianočné prekvapenia, nové obaly, multipacky a darčeky v podobe vianočných svetrov či ponožiek. Sú to skutočne skvelé tipy na darčeky pre vašich blízkych.