TRNAVA. Dlhé roky opustené a chátrajúce haly železničného depa na okraji Trnavy sa majú časom zmeniť na raj pre alternatívne mestské športy a kultúru Depo Park.
Mesto Trnava vyhlásilo súťaž o najlepší krajinársko-architektonický návrh premeny opravárenských hál na takýto priestor.

Medzinárodný potenciál
Ťažiskom priestoru má byť skatepark s parametrami na organizovanie medzinárodných súťaží, radnica tu vidí miesto aj pre street basket a futbal, parkour a viaceré ďalšie športové aktivity, ale aj pre kultúru.
Návrhy do krajinársko-architektonickej súťaže je možné podávať do 28. novembra, autor víťazného získa okrem odmeny 24-tisíc eur aj zákazku na projektovú dokumentáciu v predpokladanej hodnote 780 tisíc eur. Investičné náklady na
premenu starých hál na Depo Park odhaduje radnica na zhruba 9,2 milióna eur. Areál trnavského depa už neslúži na opravy a údržbu železničných vozidiel najmenej 15 rokov. V roku 2016 bol zaradený do registra environmentálnych záťaží.
Brownfield s rozlohou približne 3 hektáre a halami s plochou 2650 metrov štvorcových nie je majetkom mesta, ale Železničnej spoločnosti Slovensko.
Nachystali memorandum
Mesto Trnava v tejto súvislosti v súťažných podmienkach uvádza, že má nachystané memorandum o spolupráci s ministerstvom dopravy a výstavby, Železnicami Slovenskej republiky a železničnými spoločnosťami o vytvorení právneho rámca pre spoločný postup pri obnove a modernizácii územia
tvoreného pozemkami a stavbami tzv. "starého depa" v Trnave.

"Mesto Trnava vidí depo a jeho haly ako vhodný priestor pre urbánne športy, ktoré stále hľadajú svoje miesto nielen vo fyzickom priestore mesta, ale aj v jeho spoločenskej a kultúrnej identite. Spojenie miestnej aktívnej skate komunity a zaradenia skateboardingu medzi olympijské disciplíny dáva predpoklad na vybudovanie živého skateparku s medzinárodnými parametrami, aký v širšom, nielen slovenskom, kontexte stále chýba," píše sa v súťažných podmienkach.
Doručené súťažné návrhy bude hodnotiť odborná porota, prioritou pri hodnotené bude kvalita krajinársko-architektonického riešenia a realizovateľnosť projektu z hľadiska ekonomického, technického a organizačného. Okrem ceny 24-tisíc eur pre víťazný návrh získajú finančné odmeny aj autori návrhov, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste.