TRNAVA. Na často búrlivé zasadnutia mestských poslancov v Trnave sme sa pýtali aj politológa Jozefa Lenča. Ten nám už krátko po komunálnych voľbách v novembri 2022 prezradil, že Petra Bročku čakajú náročné štyri roky.
Zaujímali sme sa aj o to, čo opozícia svojimi krokmi sleduje a s čím môžeme potenciálne rátať v nasledujúcom období.
Nezhody a napätá atmosféra. Čím si vysvetľujete, že po voľbách bežne sprevádzajú rokovania Mestského zastupiteľstva v Trnave?
Deväť mesiacov od volieb a de facto aj od ustanovenia nového mestského zastupiteľstva sa ukazuje, že predpoklady o tom, že rokovania zastupiteľstva budú búrlivé, sa naplnili. Skutočnosť, že v ňom má primátor pohodlnú väčšinu nemení nič na tom, že vzťahy medzi ním a jeho vyzývateľmi v súboji o post primátora sú veľmi napäté.
Vzájomné a často až osobné útoky medzi nimi a poslancami, ktorí stoja na jednej či druhej strane "barikády", sú v podstate pokračovaním predvolebnej kampane a do istej miery dôsledkom toho, v akej atmosfére začalo zastupiteľstvo pracovať počnúc ustanovujúcou schôdzou na konci roku 2022.
Kam to podľa vás môže až dospieť?
V prípade, že sa primátorovi podarí udržať si väčšinu v zastupiteľstve, môžu byť výsledkom tohto "hašterenia" len pokračujúce vzájomné konflikty, invektívy a rozbroje na pôde zastupiteľstva. Prípadne to môže negatívne ovplyvniť nálady verejnosti smerom k inkriminovaným aktérom tohto "hašterenia".
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Ako by mal reagovať primátor,
- čo je cieľom opozície,
- môže sa situácia v zastupiteľstve upokojiť,
- deje sa to aj v iných zastupiteľstvách.
V prípade, že sa primátorovi rozpadne poslanecký klub a dokonca by jeho oponenti získali väčšinu, nastal by preňho problém, ako zabezpečiť efektívne fungovanie mestskej samosprávy. Prípadne by mu mohlo hroziť miestne referendum o odvolaní. To však aj predtým môžu vyvolať občania petíciou, ak ich o zmysluplnosti takéhoto referenda presvedčia nespokojní poslanci.