TRNAVA. Zasadnutia mestských poslancov v Trnave po posledných voľbách často sprevádzajú ostré výmeny názorov, verbálne útoky a negatívne emócie. Zložitú komunikáciu nám potvrdili všetci opýtaní poslanci, pripustili, že je to iné ako kedysi.
Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Trnave má 31 poslancov, 24 nezávislých funguje v klube Za lepšiu Trnavu, šesť poslancov si založilo Spoločný poslanecký klub a jeden nezávislý poslanec je nezaradený.
Ešte 28. novembra 2022 opustilo šesť členov spoločného poslaneckého klubu opozície rokovanie MsZ na ustanovujúcej schôdzi.
Z rokovacej sály odišli Branislav Baroš, Miloš Krištofík, Jaroslav Holeček (všetci Starostovia a nezávislí), Rastislav Mráz, Marián Galbavý, Branislav Kramár (všetci z koalície KDH, SaS, Spolu, ODS - Občianski demokrati Slovenska, Šanca, Sme rodina, Za ľudí, Kresťanská únia, OKS).
Podľa slov poslanca Baroša chceli dať najavo, že zastupiteľstvo nerešpektuje vôľu občanov vo voľbách a vyváženosť v zastúpení v mestskej rade a v jednotlivých komisiách MsZ.
Predsedajúci schôdze primátor Peter Bročka na to reagoval slovami, že ide o snahu o dezinterpretáciu faktov a vníma to ako masívnu dehonestáciu voličov.
V článku sa ďalej dočítate
- Čo si o súčasnej situácii myslia mestskí poslanci,
- čo označili za zdroj napätia,
- komplikuje im to prácu v prospech mesta,
- aké navrhli riešenia.
Slovné ataky sú súčasťou takmer každého zasadnutia. Krátko po opätovnom zvolení Petra Bročku v posledných voľbách politológ Jozef Lenč naznačil, že ho čakajú mimoriadne náročné štyri roky.
Odchod poslancov, ktorý sa odohral v Trnave po prvýkrát v histórii, označil za nie dobrý začiatok práce v zastupiteľstve a ako jednu z príčin napätia, ktoré bude ovplyvňovať prácu zastupiteľstva, komisií a rady pravdepodobne počas celého volebného obdobia. A zrejme mal pravdu.
Primátor Peter Bročka a poslanec Branislav Baroš dostali priestor v samostatnom rozhovore. Ako to je, sme zisťovali od mestských poslancov.
Je to iné
Juraj Fuzák z Lepšej Trnavy sedí v poslaneckej lavici už tretie volebné obdobie. Potvrdil nám, že atmosféra súčasných zastupiteľstiev je jednoznačne iná.
„V predošlých dvoch volebných obdobiach boli tiež výrazné výmeny názorov, ale nikdy nie až takéto. Často sme mávali názorové nezhody, či už s bývalými primátormi Bošnákom a Butkom, alebo s ďalšími, ale vždy sme sa vedeli porozprávať aj konštruktívne, napríklad, na majetkovej komisii. Dnes je to nemožné,“ povedal Fuzák.

Za zdroj napätia označil dva absolútne rozdielne spôsoby výkonu poslaneckého mandátu.