TRNAVA. Tie strany, ktoré majú v súčasných prieskumoch do dvoch percent, sa nemajú šancu prebojovať do parlamentu, tvrdí to politológ Jozef Lenč. Pýtali sme sa ho aj to, ako sa zmenili hlavné politické témy počas leta pred parlamentnými voľbami.
Ako by ste na úvod fungovanie úradníckej vlády po troch mesiacoch, od jej vymenovania?
Dobrá snaha o vytvorenie vlády, ktorá mala prinavrátiť dôveru verejnosti vo fungujúcu zastupiteľskú demokraciu a jej inštitúciám, ktorý žiaľ nedopadol tak, ako si to predsavzali prezidentka Čaputová a premiér Ódor. Vláda odborníkov si síce stanovila reálne priority, no nezvládla politickú rovinu svojho pôsobenia.
Viete vymenovať jej plusy?
V odbornosti niektorých jej členov. V snahe riešiť aktuálne problémy dôvery v systém a krízy, ku ktorým Slovensko doviedli predchádzajúce vlády. V odbornosti, ktorá sa prejavila pri príprave programového vyhlásenia vlády, v realizácie niektorých politík a môže sa pretaviť do realisticky skoncipovaného návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024.
V čom mala nedostatky?
V nezvládnutí zodpovednosti za zmenu stavu vzťahu politického systému a občanov. V istej politickej naivite a v strachu „robiť“ politiku, ktorá je odvážna a suveréna, najmä v čase keď to od vlády občania očakávajú.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- ako sa menia predvolebné témy,
- čo hovoria aktuálne prieskumy,
- ktoré strany majú šancu uspieť vo voľbách,
- v čom vidí dominantné postavenie Smer-u,
- prečo urobil Andrej Danko kus dobrej roboty,
- čo môže ovplyvniť výsledok volieb.
Ešte začiatkom mája ste hovorili o lete plnom politiky, aké sme tu nemali posledných dvadsať rokov. Leto je v polovici, je to naozaj tak, ako ste predpovedali?
Leto je v znamení predvolebnej kampane, ktorá zažila svoju prvú fázu. Jej súčasťou bolo predstavovanie kandidátov, starožitných automobilov Fiat 500, ktorými si niektorí chcú „kúpiť“ priazeň voličov, niekoľko neúspešných mimoriadnych rokovaní parlamentu, ale aj šírenie strachu a hystérie okolo medveďa hnedého a v neposlednom rade najmä „kauza“ ministra Šimka, ktorá ho stála kreslo a ukázala politický amaterizmus premiéra Ódora a prezidentky Čaputovej. Takže áno, prvá polovica leta bola plná politiky.