TRNAVA. Rakúske diaľnice lemujú statické radary, ukáže vám ich takmer každá navigácia. Pavol (45) z Trnavy cestoval ešte koncom júna s partiou kamarátov do Švajčiarska.
Okolo šiestej ráno boli na rakúskej A1 v blízkosti mesta Linz. Dopravná značka upozorňovala všetkých šoférov, že musia znížiť na 80 kilometrov za hodinu, to Pavol aj spravil, tempomat nastavil na osemdesiat. Asi päťsto metrov od značky bol statický radar.

„Ukazovala mi ho aj navigácia. Keď som sa však k nemu blížil, v spätnom zrkadle som videl tmavý Wolkswagen Passat, ktorý sa približoval dosť rýchlo. Vtedy som povedal aj chalanom, ktorí so mnou boli v aute, že ten tmavý Passat nás predbehne priamo pred radarmi. Aby sa nestalo to, že cvakne jeho, ale s našou značkou,“ povedal Pavol.
O mesiac ho v poštovej schránke čakala pokuta 60 eur za prekročenú rýchlosť. Pavol mal ísť o približne 20 kilometrov za hodinu rýchlejšie, než bola predpísaná rýchlosť.
„Jazdím predpisovo, za tridsať rokov, čo mám vodičský preukaz, ma nikdy policajti neriešili za rýchlosť. Som si istý, že v tomto prípade, ktorý sa mi stal na diaľnici v Rakúsku, ide o technickú poruchu prístroja,“ skonštatoval s tým, že pokutu už uhradil.
Je vôbec možné, aby statický radar v istom momente zaevidoval rýchle auto a cvakol to pomalšie? Môže sa aj radar mýliť?
Čo na to slovenskí policajti
S otázkami sme sa najskôr obrátili na slovenskú políciu, ale veľa sme sa nedozvedeli.
„Polícia v Trnavskom kraji nemá na cestách osadené pevné stacionárne radary. Merače rýchlosti, ktoré policajti používajú pri výkone služby, nie sú stacionárne, hoci to ich funkcionalita umožňuje. Pri obsluhe policajtom má radar pri snímaní objektu pevný zameriavací bod, ktorým sa označí presne konkrétne auto, a je teda vylúčené zamerať súčasne iné vozidlo,“ zhrnula Mária Linkešová, krajská hovorkyňa polície.
Ohľadom stacionárnych radarov osadených na cestách a na diaľniciach bez obsluhy nás odporučila skontaktovať sa s ich výrobcom.

Oslovili sme aj samotnú rakúsku spoločnosť Asfinag, ktorá má na starosti radary na diaľniciach a rýchlostných cestách v Rakúsku. Celý prípad sme podrobne opísali, zaslali sme im aj kópiu pokuty, ktorú nám Pavol poskytol.
„Nemôžeme sa vyjadriť k tomuto prípadu, pretože nevieme presne, čo sa stalo. Ale môžeme garantovať, že našich 70 radarov v Rakúsku pracuje s modernými technológiami, ktoré zachytia iba tých, ktorí predpísanú rýchlosť prekročia,“ uviedol za spoločnosť Afinag Christoph Pollinger z komunikačného oddelenia.
Ak idú na elektrinu
Pripustili, že v istých prípadoch nemusia to rýchlejšie vozidlo radary pokutovať. Ak je elektrické a rýchlostný limit zaviedli kvôli zníženiu emisií (IG-L). „Tieto autá nespadajú do predpísaného rýchlostného limitu, pretože neprodukujú emisie,“ dodal Pollinger.