Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku nájdete v Holíči
Historickou pamiatkou v meste Holíč je napríklad úchvatný veterný mlyn, ktorý je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku.
Je to trojpodlažná budova mlyna z osemdesiatych rokov 19. storočia. V tom období sa na Slovensku budovali holandské typy veterných mlynov, medzi ktoré patrí i holíčsky mlyn. V mlyne sa prestalo mlieť po prvej svetovej vojne.
Nemá vnútorné vybavenie sú v ňom však poľovnícke trofeje. Nachádza sa na kopci nad mestom Holič, oplýva výhľadom na mesto Holíč, Skalicu a obec Vrádište. Vedľa mlynu sa nachádza niekoľko lavičiek a poľovnícka chatka s nápisom Lovu zdar. Tento priestor sa využíva hlavne na rôzne kultúrne podujatia.
Dovolenka na Slovensku: Spoznajte zaujímavé možnosti v ďalších krajoch
Pri mlyne sa nachádza aj drevený prístrešok, kde by sa v prípade nepriaznivého počasia dalo nielen ukryť, ale aj prespať.
V blízkosti mlyna sú dokonca aj dve cykloturistické trasy. Jednou je Skalická vinárska cesta, s celkovou dĺžkou trasy 38 kilometrov. Druhou je cesta Strážnické a skalické vinohrady, celková dĺžka trasy je 77 kilometrov. Ku veternému mlynu sa dostanete pešo, na bicykli alebo aj autom ulicou zvanou Pod sýpkou.

Autom sa dá dostať až k mlynu, parkovanie je možné o niečo nižšie u starej sýpky. Odstavné parkovacie plochy sa nachádzajú približne do 80 metrov od mlyna.Trasa je označená smerovými tabuľami. Z mesta Holíč tam dokonca vedie žltá turistická značka. Z centra mesta Holíč sa dostanete peši ku veternému mlynu za 30 minút.
Úchvatné Menhiry staré tisícky rokov
Mesto Holíč je najvýchodnejším miestom výskytu menhirov na území Európy. Nájdete tam holíčsku svätyňu a kamenné kultové objekty.
Menhiry boli nájdené na pahorku v roku 1988 pri výstavbe sídliska SNP , kde sa v minulosti nachádzala praveká kruhová svätyňa - rondel, tvorená dvomi priekopami.
Rondely sú v strednej Európe datované do obdobia pred 5500 – 6500 rokmi. Praveký rondel v Holíči mal 60 metrov a tvorilo ho 25 kameňov. Menhiry sú od roku 1996 vystavené na nádvorí Remeselného domu – budovy Holíčskej fajansy a majú symbolické rozostavenie slnečných hodín. Verejnosti sú prístupné a môžete v nich identifikovať obrazce zvierat, nástrojov, postáv ľudí.
Ku kameňom sa dostanete, keď v centre mesta odbočíte pri manufaktúre fajansy z hlavnej cesty smerom k zámku. Parkovanie je možné pri neďalekých panelákoch.
Múzeum dobového bývania v Kútoch
Ak chcete vidieť, ako vyzeral pravý sedliacky dom v Kútoch v 19. a začiatkom 20. storočia, určite sa vyberte do Kútov. Aktivisti založili občianske združenie Pjekné mjestečko a začali sme obnovou ľudovej kultúry.