Zrúcanina hradu Tematín, história spojená s ľahkou turistikou
Ak idete po diaľnici D1 medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom, upúta vás silueta hradu v horách. Ten postavili ešte v roku 1250, v súčasnosti sa už niekoľko rokov snaží partia nadšencov dostať ho do čo najlepšej kondície. A robia pre to všetko, každý rok badať zmeny.
Na Tematín sa dostanete dvoma cestami, jednou z obce Lúka, ktorá sa nachádza hneď vedľa diaľnice D1. My odporúčame práve tú drujú, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.
Autom sa dostanete až do lyžiarskeho strediska Bezovec, kde pohodlne zaparkujete. Odtiaľ vedie značená turistická trasa, ktorá ide viac menej po hrebeni, po ceste je iba minimum prevýšení. Popri tom sa môžete kochať výhľadmi na lesy Považského Inovca a miest a dedín pod ním.
Dovolenka na Slovensku: Spoznajte zaujímavé možnosti v ďalších krajoch
Aj s malými deťmi musíte byť do dvoch hodín na mieste, všetko je dobre značené, zablúdiť sa nedá. V okolí hradu je veľa miest pre piknik aj s nádhernými výhľadmi, dá sa dostať až do samotného hradu a prejsť sa po jeho niekdajších sálach, koniarni, neobídete ani fotogenický balkón.
Najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch
BUKOVÁ. K ruinám hradu Ostrý Kameň z 13. storočia vedie od vodnej nádrži obce Buková označená trasa. Hrad je okrem iného zaujímavý aj vďaka svojmu umiestneniu. Nachádza sa na hrebeni Zárub, najvyššieho vrchu Malých Karpát, vo výške 576 metrov.

Počiatky hradu nepoznáme. V listinách sa prvýkrát spomína v roku 1273 ako jeden z pohraničných hradov strážiacich západnú hranicu Uhorska. Spolu s Plaveckým, Korlátskym a Smolenickým hradom patril medzi pevnosti, ktoré dozerali na takzvanú Českú cestu.
Išlo o ochranu dôležitej tepny spájajúcej Budín s Prahou. Začiatkom 18. storočia sa tu odohrala bitka počas kuruckých vojen, kedy hrad pravdepodobne poškodili. Došlo aj k zmene obchodnej trasy a Česká cesta viedla cez Bratislavu.
Aj z toho dôvodu pevnosť stratila svoju funkciu. Koncom 18. storočia ho získali Pálffyovci, ktorí preniesli sídlo panstva z hradu Ostrý Kameň do obce Moravský Svätý Ján. Od toho času začal hrad postupne chátrať a rozpadať sa.
Gotická stavba sa pôvodne skladala z takzvaného horného gotického hradu s vežou, palácom a kaplnkou a z nižšie položeného predhradia, ktoré slúžilo zväčša hospodárskym účelom. Na hornom hrade bola sústredená stráž, nachádzala sa tu kuchyňa a väznice.
Smolenický zámok je klasika, navštíviť sa dá iba počas leta
Smolenický zámok nad obcou Smolenice patrí k najmladším na Slovensku, fotogenický objekt vsadený do prírody nad obcou Smolenice zaujme aj svojimi expozíciami a interiérom, ladenom v romantickom duchu. Sprístupnený býva iba počas leta.
Jeho najväčším lákadlom je výstup na 33 metrov vysokú zámockú vežu, ktorá ponúka nádherný výhľad do okolia.
Sprievodcovia návštevníkom ukážu aj jednotlivé zámocké salóniky. Zaujímavosťou pre turistov je izba, v ktorej pred polstoročím dve noci spal vtedajší najmocnejší muž Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov.
Smolenický zámok je postavený na mieste stredovekého hradu. Nachádza sa na úpätí Malých Karpát nad obcou Smolenice v Trnavskom okrese. S prestavbou hradu začali v polovici 19. storočia jeho poslední majitelia Pálffyovci, ktorí z neho zachovali iba časť vonkajšieho opevnenia.

V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát, prevzala ho Slovenská národná rada a zvolila si ho za svoje letné sídlo. Od roku 1953 ho využíva Slovenská akadémia vied ako kongresové centrum na rôzne stretnutia vedcov.
Auto musíte zaparkovať v obci Smolenice, ktorá iba nedávno spoplatnila statickú dopravu. Za hodinu zaplatíte 50 centov, celý deň vyjde na štyri eurá. Platí sa 24 hodín denne.