MALŽENICE. Prvé náznaky osídlenia tohto územia spadajú do obdobia tzv. paleolitu – staršej doby kamennej. I keď prvá písomná zmienka o Malženiciach pochádza z roku 1113, je nesporné, že obec vznikla skôr. Malženice mali tú zvláštnosť, že tu popri majetkoch mali Benediktíni aj kláštor a v ňom sídlo jedného z organizačných článkov v hierarchii rádu – priorátu.
Kláštor benediktínov a johanitov pravdepodobne zničili Tatári a už nebol obnovený. Funkcia a vážnosť obce sa v 14. – 16. storočí zvýšila udelením výsad, ktoré neboli typické ani pre počtom obyvateľstva väčšie obce tej doby. Bolo to právo zriadenia a vyberania mýta, právo usporadúvať pravidelné trhy a najmä právo používať označenie obce ako oppidum – mestečko.
Erbom obce je na modrom štíte ohliadajúci sa baránok Boží držiaci za sebou na krížovej žrdi doľava vejúcu lastovičím chvostom ukončenú zástavu, všetko strieborné. Je zapísaný v heraldickom registri.
Kostol- hlavná pamiatka
Medzi hlavné pamiatky v obci patrí rímskokatolícky románsky kostol Panny Márie Nanebovzatej z 13. storočia. Postavil ho Rád nemeckých rytierov a pôvodne išlo o dvojvežovú stavbu. Obe veže však boli v 17. storočí zbúrané a nahradila ich nová v osi kostola.
Súčasné Malženice sú moderná obec vybavená verejnou kanalizáciou, verejným vodovodom, internetom, káblovou televíziou a ďalšími.
Nájdete tu obchod, poštu, materskú i základnú školu. V Malženiciach pulzuje bohatý športový a kultúrny život. Po uvedení do prevádzky dobre vybaveného kultúrneho domu orientuje sa spoločenský život v ňom najmä na usporiadavanie svadieb a rodinných osláv.
V súčasnosti sú v Malženiciach vytvorené veľmi dobré podmienky pre rozvoj osvetovej a kultúrno-spoločenskej činnosti. Vyzývajú hlavne mládež k ich účinnejšiemu využívaniu v prospech zvýšenia kultúrnej úrovne a spoločenského vyžitia sa obyvateľov obce.
Futbalový tím
V obci nájdete aj bežecký klub, enviromentálne hnutie, stolnotenisový klub, obecnú knižnicu, úspešne tu pôsobí aj futbalový klub, ktorý patrí k najznámejším v celom Trnavskom kraji.