TRNAVA. Trnava vyhlásila verejné obstarávanie na rekonštrukciu meštianskeho domu Pracháreň, ktorý stojí v absolútnom centre mesta.
Predpokladaná hodnota zákazky bola vyčíslená na takmer 4,9 milióna eur. Záujemcovia o obnovu národnej kultúrnej pamiatky môžu svoje ponuky predkladať do 11. mája.
Snažia sa získať financie
Mesto Trnava plánuje získať na financovanie peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR, konkrétne z výzvy na obnovu verejných historických a pamiatkovo chránených budov.
Peniaze na túto náročnú obnovu podľa projektu z ateliérov Fakulty architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity však bude musieť Trnava hľadať aj inde.

Primátor Peter Bročka koncom minulého roka informoval, že peniaze z plánu obnovy pokryjú len asi tretinu predpokladaných nákladov.
Trnava sa pred tromi rokmi uchádzala o prostriedky z tzv. nórskych fondov, vtedy peniaze na obnovu Prachárne nezískala.
Po obnove momentálne chátrajúcej budovy by časť priestorov v nej využívalo susediace Divadlo Jána Palárika pre svoju skúšobňu a dielne.
Majú s ňou viaceré zámery
S funkčným a prevádzkovým prepojením na druhom poschodí počíta aj projekt. V Prachárni bude aj malá divadelná scéna s kapacitou 80 divákov, ktorá by v budúcnosti mala slúžiť ako detské divadlo.

Na prízemí sa ráta s kaviarňou, ktorá by pripomínala tradíciu Mliečneho baru v tomto priestore, tehlová pivnica by mala byť využívaná na spoločenské aktivity, napríklad pre expozíciu vinohradníctva a vinárstva v regióne.
Budova Prachárne z obdobia okolo roku 1500 stojí v blízkosti radnice v centre Trnavy na rohu Radlinského ulice a Trojičného námestia, susedí s Divadlom Jána Palárika.
Dnešný názov pripomína jednu z jej historických funkcií, v minulosti slúžila ako sklad pušného prachu a materiálu na delové gule. Pred sto rokmi ju Trnavčania volali Smékalov dom, podľa známeho obchodníka Smékala.

Samospráva budovu pred tromi desaťročiami zrekonštruovala a otvorila v nej niekoľko gastroprevádzok. Neskôr priestory prenajala súkromným firmám, tie priestory v nej zničili.