Koná sa v Aule Pazmaneum na Univerzitnom námestí. „Je určené nielen pre študentov a pracovníkov fakulty, ale aj pre širokú verejnosť“, uviedol dekan fakulty Jaroslav Slaný.
Začiatok bude možno netradičný. „Umenie verzus zdravie v historických kontextoch“ je názov prednášky historika umenia a architektúry Mgr. Adriána Kobetiča. „I keď sa to možno nezdá, umenie a architektúra od nepamäti kráčali ruka v ruke so zdravím. Vzťahy medzi nimi sa vyvíjali tak, ako sa vyvíjal pohľad spoločnosti na život a zdravie jedinca i komunity“, povedala nám k prednáške doc. Andrea Botíková, vedúca Katedry ošetrovateľstva.
Ako teda v dejinách slúžili umenie a architektúra zdraviu človeka? Možno pristupovať ku zdraviu skrz humanitné a historické vedy, respektíve môžu tieto ešte dnes ovplyvniť náš pohľad na zdravie? Čím sa môžeme z humanitných disciplín poučiť pre zdravotnícku prax? Na tieto a ďalšie otázky sa pokúsi aspoň sčasti odpovedať prednáška historika, ktorého sme pozvali.

Katedra laboratórnych vyšetrovacích metód v zdravotníctve organizuje prednášku prof. Františka Ondrisku s názvom „Nové a novodiagnostikované parazitózy na Slovensku“: „Za posledných 23 rokov sme na území Slovenska zaznamenali tri parazitárne ochorenia, ktoré sa v našich podmienkach síce pravdepodobne vyskytovali, ale sa na ne buď nemyslelo alebo vtedy používanými diagnostickými metódami ich nebolo možné dokázať.“ PhDr. Patrik Sivčo PhD. z Katedry verejného zdravotníctva stručne charakterizoval projekt, ktorý bude tiež v rámci Týždňa fakulty odprezentovaný: „Hlavným cieľom projektu je vyvinúť magisterský program zameraný na aplikáciu techník umelej inteligencie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Výzvou programu je vyškoliť kvalifikovaných absolventov, ktorí budú schopní navrhovať inovatívne riešenia pre využitie obnoviteľných energií na základe najnovších poznatkov a moderných technologických postupov.“

„Katedra sociálnej práce pri príležitosti Týždňa fakulty pozvala dvoch svojich absolventov, ktorí aktívne pracujú na poli sociálnej práce. V rámci spoločnej besedy budú prezentovať svoje zariadenia“, skonštatovala Mgr. Katarína Molnárová Letovancová PhD. Spomenutými hosťami bude Sylvia Záhorová, ktorá si nedávno otvorila novú ambulantnú službu, denný stacionár pre mladých dospelých ľudí so zdravotným postihnutím pohybujúcich sa v spektre autizmu a mentálneho postihnutia. „Otvoreniu zariadenia dopomohlo aj mesto Trnava, ktoré poskytlo priestory. Pani Záhorová je zároveň matkou syna s autizmom. Druhým zaujímavým hosťom bude Jozef Lužák, ktorý už 18 rokov pracuje v oblasti sociálnej práce. V súčasnosti pôsobí na pozícii sociálneho pracovníka v Centre pre deti a rodiny v Trnave.“
Katedra verejného zdravotníctva na podujatí Týždeň fakulty bude prezentovať projekt SUNI-SEA s názvom Posilnenie prevencie hypertenzie a diabetu v krajinách juhovýchodnej Ázie. Tím z tejto katedry sa zúčastňuje na uvedenom projekte, ktorý je financovaný EÚ, v pozícii hlavného koordinátora.“
Zahraničné pracovisko Keňa si na Týždeň fakulty pripravilo prednášku „Spoznaj úsmevy Kene“, v rámci ktorej budú s prítomnými zdieľať svoje dlhoročné pracovné skúsenosti z rozvojových projektov, ale i bežného života v Keni, PhDr. Denisa Jakubcová a PhDr. Zuzana Kráľová.
Autorka Nela Krajčovičová

