TRNAVA. O zámere vytvoriť Národný park Podunajsko zatiaľ nikto nehovoril s predstaviteľmi samospráv a obyvateľmi dotknutého regiónu v okolí Dunaja. Upozornil na to podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi na rokovaní krajských poslancov. Primátori, starostovia, miestni poslanci a občania sa podľa neho pýtajú, ako vytvorenie Národného parku Podunajsko ovplyvní ich život.
Navrhol, aby komisia pre životné prostredie a rozvoj vidieka Trnavského samosprávneho kraja v marci zorganizovala výjazdové rokovanie v dotknutom regióne, na ktoré by pozvala aj zástupcov ministerstva životného prostredia.

"Nikto nezazlieva ministerstvu životného prostredia, že chce chrániť prírodu alebo že chce pomôcť rozvoju cestovného ruchu. Ale ľudia chcú vedieť, čo to bude znamenať v oblasti podnikania, výstavby, dopravy alebo v oblasti organizovania
kultúrnych a spoločenských podujatí," povedal o aktivite na vytvorenie Národného parku Podunajsko Berényi. Pripustil, že obavy môžu byť neopodstatnené, ale zatiaľ pochybnosti obyvateľov regiónu na juhu Trnavského kraja nikto nerozptýlil.
Zámerom vyhlásenia Národného parku Podunajsko je nadviazanie ochrany prírodného bohatstva na národné parky Donau-Auen National Park v Rakúsku a národné parky Fert‹-Hanság Nemzeti Park a Duna-Ipoly Nemzeti Park v Maďarsku. Nachádzať sa má v rámci chránených území, a to v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a časti Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a ďalších priľahlých maloplošných chránených území.

Ministerstvo životného prostredia poverilo Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku, ktorou sa určia hranice územia a zonácia.