Táto nová elektrická stanica sa stala jednou z kľúčových investícií spoločnosti Západoslovenská distribučná za posledné roky. Investícia sa vyšplhala na takmer 11 miliónov eur. Prispeje k posilneniu regionálnej energetickej bezpečnosti a bude mať významný́ dopad aj na prepojenie slovenskej a českej elektrizačnej sústavy. Elektrická stanica bola postavená v rámci EÚ projektu spoločného záujmu - ACON Smart Grids.
Benefity najmodernejšej elektrickej stanice
Strategická stavba Elektrickej stanice je navrhnutá ako zdroj s dostatočnou rezervou. V prípade potreby to umožní jej ďalšie rozšírenie. Taktiež zvýši spoľahlivosť zásobovania elektrickou energiou nielen existujúcich ale aj potenciálnych zákazníkov v tejto oblasti a výrazne prispeje k prepojeniu slovenskej a českej elektrizačnej sústavy.
Nová elektrická stanica Borský Svätý Jur vyrieši dlhodobý problém so zásobovaním elektrickou energiou na Záhorí. Jedná sa o lokalitu ohraničenú najbližšími elektrickými stanicami Malacky, Holíč, Senica a Myjava.
Keďže výstavba v danom regióne narastá, je priam nevyhnutné vyriešiť možnosť pripájania nových zákazníkov, či už zo súkromných domácností alebo firiem.
Atraktivita lokality pozdĺž diaľnice D2 sa zvýši vďaka flexibilnejšiemu riešeniu požiadaviek na pripojenie, prispeje tak k rozvoju podnikateľského prostredia. Pozitívny dopad pocíti viac ako 90 000 obyvateľov a podnikateľských subjektov v tomto regióne konkrétne.
Elektrická stanica Borský Svätý Jur vyrieši problém, týkajúci sa veľkých úbytkov napätia na 22 kV vedeniach, ktoré sú spôsobené vzdialenosťami medzi existujúcimi stanicami a doterajšou absenciou ďalšieho potrebného napájacieho bodu v tejto lokalite. Práve dĺžka vedení významne vplývala na veľké úbytky napätia, ktoré neumožňovali zásobovať odberateľov časti Záhoria elektrickou energiou spĺňajúcou všetky najvyššie kvalitatívne požiadavky.
Keďže sa nachádza približne v strede okolitých elektrických staníc, bude plniť funkciu rezervného zdroja výkonu, ktorý sa môže využívať nielen v prípade mimoriadnych udalostí ale aj pri plánovaní odstávok a riešení poruchových stavov v distribučnej sústave.
Výhody bezpečného a spoľahlivého zásobovania elektrickou energiou pocítia i ľudia v priľahlých oblastiach Českej republiky. Elektrická stanica bude súčasne slúžiť ako záloha v prípade neštandardných a havarijných stavov distribučných sústav v prihraničnej oblasti.
Marian Rusko, predseda predstavenstva EG.D, distribučnej spoločnosti a člena skupiny E.ON v Českej republike vysvetlil, že stanica prispeje aj k prepojeniu energetickej sústavy medzi Slovenskou a Českou republikou a stane sa jedným z dôležitých elektrických uzlov najmä pre prípady vzájomnej cezhraničnej pomoci pri neštandardných a havarijných stavoch distribučných sústav v prihraničnej oblasti.
Obnoviteľné zdroje v energetickej sústave
Záujem o využívanie obnoviteľných zdrojov neustále stúpa. Potreba dosiahnutia energetických cieľov Európskej únie a Slovenskej republiky si teda vyžaduje masívnu modernizáciu distribučnej sústavy.
Vďaka novej stanici je ľudstvo o krok bližšie k prekonaniu energetickej aj environmentálnej krízy. Funguje totiž na princípe decentrálnej výroby elektrickej energie, teda výroby priamo u zákazníka.
Elektrická stanica Borský Svätý Jur bude vybavená najmodernejšími dostupnými smart technológiami, ktoré posilnia integráciu nových zdrojov v budúcnosti, predovšetkým OZE. Očakávaný nástup takzvanej novej energetiky si vyžaduje už dnes prípravu distribučnej sústavy na budúcnosť, v čom výrazne napomáhajú smart technológie. Tie totiž umožňujú rýchlejšie zistiť stav zariadení, poruchy na nich, ovládať ich, či vyhodnocovať prevádzku počas dlhšieho obdobia.
Významná cezhraničná spolupráca
Elektrickú stanicu vybudovali v rámci EÚ projektu spoločného záujmu - ACON Smart Grids. Realizátormi projektu ACON je na slovenskej strane spoločnosť Západoslovenská distribučná a na českej strane distribučná spoločnosť EG.D.
Hlavným zámerom projektu ACON je zlepšiť existujúcu distribučnú sústavu, čo vytvorí vyššiu kapacitu na rozvoj a pripojenie zdrojov výroby elektriny a primerané kapacity na pripojenie nových užívateľov distribučnej sústavy.
V hre je prvý projekt distribučných spoločností v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi PCI projektami. Rozpočet projektu ACON je 182 miliónov eur s mierou spolufinancovania EÚ vo výške 50 percent. Objem investície na Slovensku dosiahne 92 miliónov eur.
Význam spolupráce medzi realizátormi PCI projektov a Európskou komisiou dokázali svojou prítomnosťou na slávnostnom uvedení elektrickej stanice do prevádzky aj zástupcovia Európskej výkonnej agentúry pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie (CINEA). CINEA riadi programy Európskej komisie prispievajúce k dekarbonizácii a udržateľnému rastu.
Ona Kostinaitė-Grinkevičienė, zástupkyňa CINEA vysvetlila, že súčasná energetická kríza dokazuje dôležitosť európskej solidarity v energetike. Kľúčovými zložkami sú cezhraničné energetické toky a energetické infraštruktúry, ktoré slúžia viac ako jednej krajine.
„Projekt ACON ukazuje, že prostredníctvom podpory z programu „Connecting Europe Facility for Energy“, môžeme podporiť takéto kľúčové infraštruktúrne projekty. Vítame dostavbu elektrickej stanice Borský Svätý Jur, ktorá je dôležitým míľnikom v realizácii projektu ACON a posilňuje regionálnu energetickú bezpečnosť v regióne Záhorie, ako aj v susedných regiónoch,“ povedala Kostinaitė-Grinkevičienė.
Slávnostné uvedenie do prevádzky
Realizátori slávnostne uviedli elektrickú stanicu do prevádzky za účasti Thomasa Königa, člena predstavenstva E.ON a prevádzkového riaditeľa zodpovedného za siete, Markusa Kauneho, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ZSE, Petra Gerharta, štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva.
Markus Kaune skonštatoval že transformácia energetiky si vyžaduje výrazné investície do distribučnej sústavy, zamerané na budovanie inteligentnej siete. Tá následne umožní rozsiahlejšiu integráciu decentralizovanej výroby elektriny do distribučnej sústavy pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok.
„Vyšší podiel zelených zdrojov, rozvoj elektromobility, či oveľa viac interakcií so zákazníkmi, ktorí už nie sú len spotrebiteľmi, si vyžadujú, aby bola distribučná sústava pripravená na flexibilitu. Smart technológie posilnia integráciu nových zdrojov v budúcnosti, Elektrická stanica Borský Svätý Jur prispeje aj k prepojeniu energetickej sústavy v Európe a stane sa jedným z dôležitých strategických elektrických uzlov, “ uviedol Kaune.