, že v areáli bývalej čističky odpadových vôd (ČOV) sa plánuje realizácia ďalšej individuálnej bytovej výstavby.
Ako sa vyjadrili aj v liste adresovanom primátorovi a zastupiteľstvu, nie sú proti výstavbe nových domov, len ich znepokojuje už beztak zničená ulica a jej preťažovanie ťažkými mechanizmami a nákladnými autami. Sťažujú sa na neutíchajúci hluk, preukázateľné praskanie stien domov či zaprášené okná. Niektorí sú dokonca i svedkami trasúcich sa šálok.
Pýtali sa, či by najprv nebolo vhodnejšie vybudovať prístupovú cestu a až potom stavať, pretože veľké nákladné autá vynášajú z bývalej ČOV ťažký železobetón. A to na komunikácii, ktorá sa v pravom slova zmysle ani cestou nazvať nedá. Tú na Hraničnej ulici v podstate tvoria trojmetrové panely so šírkou, kde vedľa seba prejdú ledva dve vozidlá. Pod panelmi sa nachádzajú chraničky na vodu a plyn.
„Pod naloženými ťažkými autami sa cesta prehýna. Čakáme, pokiaľ niečo nevybuchne. Môže sa stať všeličo,“ obávajú sa manželia Uherovci. Vzhľadom k tomu, že po ulici z neďalekej novovybudovanej štvrte jazdia aj osobné autá nie vždy primeranou rýchlosťou, obyvatelia žiadali aj nainštalovanie spomalovačov a dopravnej značky so zákazom vjazdu kamiónov a nákladných vozidiel.
„Umiestnili tu značku so zákazom vjazdu pre vozidlá dlhšie ako dvanásť metrov, ale chodia tu aj pätnásť metrové kamióny. Tak načo tu je?!“ pýta sa dlhoročný vodič Ján Uher. Okrem toho je na ulici dutý chodník, na ktorý vybiehajú autá neschopné vyhnúť sa jedno druhému. „Na vlastné náklady som si dal urobiť chodník a pozrite sa, ako je to prevalené,“ posťažoval sa Michal Hruška. Štažovatelia v poslednom bode petície požadujú tiež dobudovanie kanalizácie, pretože jej neprítomnosťou dochádza k znečisťovaniu životného prostredia. Pritom obyvatelia len chcú vo svojej obytnej zóne žiť ako v normálnej modernej mestskej štvrti.
Poslanec mestskej časti Modranka Karol Klunovský sa obyvateľom snaží pomôcť. Aj on adresoval mestu list ohľadne kanalizácie a zvyšujúcej sa zaťaženosti cesty na Hraničnej. „Chceli sme, aby sa spravila aspoň provizórna cesta pre nákladné a osobné autá z novej štvrte. Na domoch praskajú steny. Boli by sme radi, keby sme mali aspoň jednosmerku,“ zhodli sa zhromaždení ľudia.
Mestský úrad sa oboma podaniami zaoberal mestskom zastupiteľstve. V správe o riešení petície sa uvádza, že mesto pristúpi k zabezpečeniu rekonštrukcie Hraničnej ulice, pričom v rámci svojich priorít bude zabezpečovať realizáciu cyklochodníka v Modranke.
„Jednoznačne sa ide robiť nová cesta, kanalizácia a jednosmerka. Malo by to byť na budúci rok na jar,“ potvrdil M. Hruška. Dodal, že na zasadnutí boli na papieri tri varianty cesty, z ktorých si obyvatelia mali vybrať jeden: „Zvolili sme si túto s pôvodnou šírkou, aby sa ďalej nerozširovala a aby bol chodník na jednej aj na druhej strane,“ Napriek tomu sa obyvatelia neutíchajúcej ulice, kam sa neodvážia pustiť ani vlastné deti, tak skoro pokoja nedočkajú. A to ani cez víkendy.
- pn -