TRNAVA. Neobvykle teplý ráz počasia, ktorý na začiatku roka 2023 zažívame na Slovensku, prebúdza aj rôzne druhy živočíchov. Včely nie sú výnimkou.
„Výkyvy teploty v čase zimného odpočinku majú najnegatívnejší vplyv na zdravotný stav a vitalitu včiel,“ vysvetľuje včelár Jozef Marušík z Trnavy, ktorý má v úľoch v Kremnických vrchoch desať rodín a o včely sa stará už viac ako 40 rokov.
Rozprávali sme sa aj o tom, ako včely reagujú na teploty nad nulou, čo im môžu teplotné výkyvy spôsobiť i to, či sa máme obávať o tohtoročnú úrodu medu.
Ako reagujú včely na toto oteplenie?
Včely majú vyvinuté veľmi citlivé senzory. Jeden z nich reaguje na teplo a preto operatívne reagujú na vonkajšiu teplotu. Na zvýšenú vonkajšiu teplotu kráľovná – matka reaguje tak, že začne mierne plodovať, čiže kladie vajíčka do buniek. Pri normálnom rozvoji sa za 14 až 16 dní sa z vajíčka vyvinie včielka „mladuška“.

Keď je dlhšie obdobie teplejšie, ako je v ročnom období obvyklé, aj v noci sú hodnoty nad nulou, tak ako túto zimu, kráľovná – matka ploduje intenzívnejšie. To je jej pud sebazáchovy, prežitia rodiny a prežitia druhu. Včely reagujú na vonkajšiu teplotu, neriadia sa kalendárom. To je základný inštinkt fungovania prírody - „je teplo, musíme sa rozvíjať“.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- Čo sa deje v úli,
- do akej miery môže oteplenie v zime ohroziť včely,
- ako ohrozujú včelárov medvede, ktoré kvôli teplej zime nespia,
- akú veľkú znášku medu odhaduje v tomto roku.
A čo to pre nich znamená, keď sa oteplí v januári, uprostred zimy?
Za normálneho stavu na jar vonkajšia teplota pomaly prirodzene stúpa. Kráľovná – matka zvyšuje intenzitu plodovania a nastáva kontinuálny rozvoj. To je ich príprava na obdobie znášky.
Ale v januári je oteplenie krátkodobého charakteru, čiže v krátkej dobe príde ochladenie. Globálne oteplenie a prudké klimatické zmeny majú na včely zásadný degradačný vplyv. Dokonca v mnohých prípadoch likvidačný.