TRNAVA. Pre niekoho sú Vianoce sviatkami pokoja, pre ďalších zasa obdobím eskalujúceho stresu.
O tom, čo patrí medzi najväčšie stresory Vianoc, prečo pribúda počet samovrážd a kedy treba spozornieť, že sa s osobou niečo deje, sme sa porozprávali s klinickým psychológom a psychoterapeutom Michalom Zahradníkom.

Sú Vianoce sviatkami pokoja, alebo stresu? Za aké ich považujete vy z profesijného hľadiska?
Je pravda, že Vianoce bývajú v spoločnosti označované za sviatky oddychu, lásky a pokoja. Môžu sa nám spájať s obrazom spokojnej rodiny, ktorá večeria pri bohato prestretom stole, v pozadí svieti stromček s vianočnými darčekmi. Je to v niečom výnimočný moment, ktorý bežne počas roka nezažívame.
Keď sa však zamyslíme, uvedomíme si, že všetko to príjemné, čo v nás takýto alebo podobný obraz vyvoláva, nás zároveň stojí určité úsilie. Čím väčšie úsilie stojí medzi nami a našou predstavou spokojných Vianoc, tým väčší stres to v nás môže vyvolávať.
V rozhovore sa ďalej dočítate:
- akými problémami najčastejšie trpia ľudia v období Vianoc
- aké nové spúšťače evidujú
- kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc
- ako oznámiť príbuznému či známemu, že potrebuje pomoc psychiatra
- ako sa dá starať o psychické zdravie
Aké problémy mávajú ľudia v tomto období?
Najčastejšími zdrojmi vianočného stresu sú časová, pracovná a finančná záťaž. Výber a nákup darčekov. Zabezpečenie potravín a príprava jedla na stôl. Upratovanie, skrášlenie domácnosti či stavanie vianočného stromčeka. Starostlivosť o druhých.
Do všetkého musíme investovať čas, energiu a peniaze. Ak nám niečo z toho chýba, ocitáme sa v strese.