TRNAVA. Šesť členov spoločného poslaneckého klubu opozície opustilo pondelkové (28. 11.) rokovanie mestského zastupiteľstva (MZ) na ustanovujúcej schôdzi V Trnave. Stalo sa to vôbec po prvýkrát v histórii.
Aj o tom, čo si o tomto kroku myslí, aký bude mať dosah a či to môže v budúcnosti vytvárať komplikácie, sme s porozprávali s politológom Jozefom Lenčom.
Čo hovoríte na odchod šiestich poslancov z rokovacej sály počas ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Trnave ?
Pri kreovaní orgánov miestnej samosprávy- mestská rada, respektíve, orgánov mestského zastupiteľstva (MZ) (komisie MZ) by sa malo postupovať podľa platného zákona a rokovacieho poriadku MZ, najmä v prípade zachovania partitného zastúpenia všetkých frakcií, ktoré sú zastúpené v zastupiteľstve.

Zdá sa, že v tomto prípade boli tieto náležitosti splnené a nespokojná časť zastupiteľstva v zastúpení tzv.
Spoločného klubu nesúhlasila s personálnym obsadením pozícií, tak ako ich navrhol primátor a schválila väčšina v zastupiteľstve.
Navzdory tomu, že primátor má právo nominovať a väčšina nesúhlasiť s personálnymi požiadavkami menšiny (opozície), bolo by isto prínosnejšie pre atmosféru v zastupiteľstve a mestskej rade, ak by akceptovali personálne požiadavky zo strany opozície. Konečné rozhodnutie je však na zastupiteľstve. Aj o tom je demokracia.
V rozhovore sa ďalej dočítate
- O čo Barošovi v tomto prípade išlo,
- má právo Baroš požadovať konkrétnych ľudí v komisiách,
- môžu takéto kroky spomaľovať fungovanie zastupiteľstva,
- môže to vytvárať napätie medzi poslancami.
Ako teraz celú túto udalosť vnímate?
Vnímam to, ako rozhodne nie dobrý začiatok práce v zastupiteľstve. Ako jednu z príčin napätia, ktoré bude ovplyvňovať prácu zastupiteľstva, komisií a rady pravdepodobne počas celého volebného obdobia.