TRNAVA. Výskyt bobrov v Trnávke neďaleko Trnavy od leta monitorujú. Pokles hladiny a následné vyschnutie na začiatku letných prázdnin mnohí pripisovali práve bobrom a ich hrádzam.
Do rieky sa nakoniec vrátila voda a podľa ochranárov to vôbec nesúviselo s aktivitami týchto hlodavcov.
Po preskúmaní situácie ochranári dospeli k záveru, že bobrie hrádze na Trnávke nespôsobujú žiadne riziko a neboli dôvodom jej vyschnutia počas leta.
Ochranári sa nakoniec ešte v auguste na stretnutí so Slovenským vodohospodárskym podnikom, správcom toku, dohodli, že o zásahu do bobrej hrádze na rieke Trnávka sa bude uvažovať iba v prípade rizika povodňovej situácie.
Koncom októbra nás kontaktoval Tomáš Dobrovodský zo Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ), miestnej organizácie (MO) v Trnave s tým, že aktivita bobrov sa začína negatívne prejavovať v prostredí, v ktorom žijú.
V článku sa ďalej dočítate
- V čom vidia rybári nebezpečenstvo?
- Čo spôsobudjú bobrie hrádze na Trnávke?
- Čo na to hovoria ochranári?
- Kedy pristúpia k zbúraniu hrádzí?
- Plánuje sa sťahovanie bobra z Tnávky?
„Bobria hrádza opäť spôsobuje problémy, aktuálne sa tok potoka opäť vybrežil a ohrozuje už aj železnicu,“ napísal Dobrovodský s tým, že situácia je vážna. Voda už zaliala časť okolitých polí, kde sa vytvára súvislá vodná plocha až po železničnú trať Trnava-Senica.
Podľa jeho slov, podložie mäkne a v krajnom prípade môže prísť až k podmytiu trate.