TRNAVA. Netradičné pohľady na rôzne katastrofické udalosti z minulosti sprostredkuje podujatie Klimatická zmena a katastrofy v priebehu vekov, ktoré pripravil Štátny archív v Trnave v spolupráci s ďalšími partnermi.
Okrem nazretia do histórie cez prednášky a prezentácie ponúkne vo štvrtok 10. novembra o 17:00 v priestoroch Štátneho archívu v Trnave aj pohľad na to, ako a čo sa ešte dá urobiť na zmiernenie rizík.
Okolie Trnavy
„Katastrofy, pohromy a rôzne nešťastia sprevádzajú ľudstvo od nepamäti. Na základe zachovaného pramenného materiálu, archeologického i archívneho, spoznávame niektoré ich príčiny, priebeh i dôsledky v danom prostredí. Seminár sa pokúsi zodpovedať aspoň niektoré nastolené otázky k tejto téme a priblížiť verejnosti situáciu v Trnave a blízkom okolí v minulosti i súčasnosti,“ informovala o podujatí riaditeľka Štátneho archívu v Trnave Júlia Ragačová.
Aj o suchách a požiaroch
Podujatie Klimatická zmena a katastrofy v priebehu vekov otvorí Lucia Nováková z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity s príspevkom o prírodných katastrofách, ktoré poznačili vývoj ľudskej civilizácie. Júlia Ragačová bude hovoriť o obrovských suchách, povodniach, krupobitiach, požiaroch a ďalších pohromách v okrese Trnava.

Na základe archívnych dokumentov priblíži vážne udalosti, ktoré postihli Trnavu a okolie v prvej polovici 20. storočia, ich intenzitu, následky, ale aj nápravu vzniknutých škôd. Ivan Matušek z občianskeho združenia Voda pre klímu – environmentálne technológie sa bude zaoberať otázkou, či sa ľudstvo dokáže poučiť z histórie.
Podujatie Klimatická zmena a katastrofy sa koná pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku.