TRNAVA. Približne 2,5 roka sa požiarom zaoberal krajský policajný vyšetrovateľ, vo februári tohto roku si prípad prevzal vyšetrovateľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru.
Usilovne pracujú na prípade
Ide o nový útvar s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorý vznikol 1. februára tohto roku. „Po naštudovaní rozsiahleho spisového materiálu bola vykonaná obhliadka miesta protiprávne uloženého odpadu vrátane sčasti zhorenej haly.

Aktuálne ministerstvo vnútra intenzívne pracuje na určení postupu bezpečného odberu vzoriek odpadu pre účely trestného konania a jeho zneškodnenia bezpečným spôsobom,“ informoval agentúru SITA vedúci odboru komunikácie Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.
Hala sa zrútila
K požiaru skladu bazénovej a dezinfekčnej chémie v priemyselnej časti Trnavy došlo koncom septembra 2019. Železobetónová hala s uskladnenou chémiou sa v dôsledku sálavého tepla zrútila. Nad Trnavou a v okolí sa vznášal niekoľko hodín hustý čierny dym.

Kontrolné chemické laboratórium z Nitry však škodlivé látky v okolí požiaru nenameralo. Na likvidácii požiaru sa podieľalo približne 160 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Hasenie trvalo dva dni, celý zásah hasičov z viacerých krajov až osem dní.
Mastná pokuta
Slovenská inšpekcia životného prostredia v súvislosti s požiarom udelila v roku 2020 pokutu vo výške 160-tisíc eur spoločnosti, ktorá chemické látky skladovala. Dostala ju za nedovolené zaobchádzanie s nebezpečnými látkami, ktorým bolo spôsobené mimoriadne zhoršenie kvality vôd. Z verejne dostupných databáz vyplýva, že spoločnosť pokutu nezaplatila.