MALACKY. Slovensko má povinnosť zlepšovať ekologický stav vodných tokov. Príkladom je i rieka Rudava, ktorej riečna dynamika bola narušená doslova pol storočia. Vrátila sa však do svojej prirodzenej podoby, ktorú si už nová generácia nepamätá.
Na Slovensku sa ešte nikdy neuskutočnila obnova koryta rieky v takom veľkom rozsahu ako v tomto prípade. Je to slovenský unikát. Zrevitalizovaný úsek nadväzuje na prirodzený úsek Rudavy, ktorý je vyhlásený za Rámsarskú lokalitu, územie európskeho významu, ako aj za chránený areál. Rudava sa tu miestne označuje ako „záhorácka Amazonka“.
Ochranári síce hovoria, že rieka nadobudne svoju starú podobu približne až o dva roky. Napriek tomu je už teraz na jej koryte vidno nový život.

Rudava pomohla aj legislatíve
Andrej Devečka z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) vysvetlil, že príprava revitalizácie Rudavy pomohla odhaliť viacero administratívnych prekážok v legislatíve týkajúcej sa revitalizácií vodných tokov.
"Tie budeme musieť odstrániť, ak chceme pokračovať vo zvyšovaní kvality životného prostredia a zadržiavaní vody v krajine," dodal.
V článku sa dozviete:
- Ako tento projekt odhalil problémy v legislatíve?
- Ako dlho trval projekt a ako prebiehal?
- Aký problém vlastne rieka Rudava mala?
- Aké sú pozitíva tejto revitalizácie?
- Prečo má európsky význam?
- Ako pomôže živočíšnemu biotopu?
Stav vodných tokov na Slovensku je podľa Kataríny Holubovej, generálnej riaditeľky Výskumného ústavu vodného hospodárstva (VUVH), dlhodobo v nevyhovujúcom stave.