Župan Viskupič: Kraj potreboval zmenu. Za päť rokov sme podporili tisíce projektov

Viskupič tvrdí, že chcú pokračovať v tom, čo začali. Projektov je veľa. Od hvezdárne až po mosty.

Jozef Viskupič.Jozef Viskupič. (Zdroj: archív (JV))

TRNAVA. Znova sa uchádza o kreslo župana, Jozef Viskupič v nasledujúcom rozhovore prezradil, že patrí medzi jeho priority i to, ktoré sľuby považuje za splnené.

Čo vás viedlo k tomu znova kandidovať?

Z plánov, ktoré sme mali, sa podarilo mnohé naplniť. Z rôznych dôvodov, pandémia aj vojna, je toho veľa, čo dokončiť. Od zodpovednosti sa neodchádza a my ideme ďalej.

Spolu s tímom sme popri dokončení mnohých projektov za päť rokov nazbierali aj kopec skúseností, spätnú väzbu a nové nápady. Sme pripravení ich zúročiť v ďalšom období. Je preto prirodzené o dôveru obyvateľov požiadať opäť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste objektívne zhodnotili prvé vaše obdobie? Išlo o zmenu po Mikušovi, veľa vecí zrejme bolo potrebné dať do poriadku...

V mnohých veciach sme museli začať odznova. Župa bola neviditeľná, uzavretá pred svojimi obyvateľmi. Chceli sme sa otvoriť najmä verejnosti, aby úrad a župné organizácie tu boli pre obyvateľov.

Prišli sme s novou komunikačnou líniou, ktorá zapája aj verejnosť. Zriadili sme napríklad Participatívny rozpočet Trnavskej župy, ako inšpiráciu takzvanej dobrej praxe. Výrazne sme navýšili dotácie pre mnoho aktivít, lebo chceme podporiť každého tvorivého človeka, ktorý vie, ako urobiť niečo dobré vo svojom okolí pre komunitu či obec.

Za päť rokov sme podporili tisíce projektov v území, čo je oproti niekoľkým desiatkam podporených aktivít len symbolickými sumami za predchádzajúceho vedenia značný rozdiel. No ale hlavne, zamerali sme sa na výzvy a zámery vo všetkých oblastiach a okresoch, či už to boli opravy ciest a mostov, školstvo, sociálna starostlivosť, kultúra, alebo podpora cestovného ruchu, ktorá tu takmer neexistovala.

SkryťVypnúť reklamu

V akom stave bol úrad, respektíve, v akom stave ste ho po Mikušovi prevzali?

Úrad bol neflexibilný. Ako jediná župa sme mali na úrade nielen odbory, ale dokonca aj sekcie a sekčných riaditeľov, s ktorými predchádzajúci župan za zatvorenými dverami riadil župu. Snažili sme sa nájsť a motivovať schopných ľudí, aby prišli pracovať na župu a pomáhať posúvať náš kraj dopredu.

Prečítajte si tiež Zmizli bez stopy. Polícia pátra po vyše 40 ľuďoch z okresu Trnava (+FOTO) Čítajte 

Najviac ma mrzí, že sme nezdedili takmer žiadne pripravené projekty. Napríklad, v cyklodoprave či cestovnom ruchu sme museli začínať úplne od začiatku a zabralo nám to nejaký čas. Nehovoriac o problémoch, či notorických kauzách, s ktorými sme sa museli vysporiadať.

Či už to bolo krachujúce letisko v Piešťanoch pripravené na rozpredávanie, alebo mediálne známa kauza Čistý deň, ktorá sa odohrávala v župných priestoroch v Galante.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa podľa vás podarilo?

V prvom rade, sme museli riešiť zlé hospodárenie, keďže sme preberali župu s najvyšším dlhom zo všetkých. Vďaka rozumnému prístupu sa nám podarilo znížiť zadlženie kraja zo 47 % len na 33 %. Napriek nepriaznivým okolnostiam, ako pandémia, vojna na Ukrajine či časté striedanie vlád, momentálne vládne už štvrtá v poradí, sme nepoľavili v tempe investícií. Napríklad, opravili takmer dvakrát toľko ciest ako v predchádzajúcom období. A vďaka transparentnejšiemu verejnému obstarávaniu oveľa lacnejšie, ako v minulosti.

Podarilo sa nám výrazne pohnúť s čerpaním eurofondov, naštartovali sme výstavbu cyklotrás, rozhýbali sme cestovný ruch, a to nie len v spolupráci s letiskom, ale založili sme krajskú organizáciu cestovného ruchu, ktorá už dnes sieťuje rôznych hráčov v území a má aj vlastné produkty, ako zážitkové vlaky či cyklobusy. A to som spomenul len niektoré.

Čo naopak nie? Čo chýbalo k tomu, aby sa to dokončilo?

Prijali sme zonáciu kraja a predplatné cestovné lístky na prímestské autobusy, ktoré budú platiť od nového roka. Chceli by sme v ďalšom období dotiahnuť integráciu dopravy s Bratislavským krajom. To by vyriešilo viac problémov, ale najmä by to zvýšilo komfort cestujúcich.

Stále sa súdime s Čistým dňom o druhú našu budovu v Galante. Odmietajú nám ju vrátiť. Súd na prvom stupni rozhodol, že nám patrí. Teraz čakáme, ako rozhodne odvolací súd. Ale my neustúpime.

Tak ako v prvej budove, kde sme zriadili moderné centrum sociálnych služieb, aj tam plánujeme poskytovať sociálnu starostlivosť, lebo máme nedostatok voľných miest.

Čakal som, že rýchlejšie budeme postupovať aj vo výstavbe cyklotrás. Projektovanie, územné plány a vysporadúvanie pozemkov či hľadanie vhodného trasovania trvá veľmi dlho.

Povzbudivé však je, že sa prvé kilometre rozbehli a celkovo môžeme hovoriť o 35 kilometroch nových cyklotrás po celom kraji.

Mnohí vaši oponenti vám vyčítajú nesplnené sľuby...Najmä most v Hlohovci. Ako sa dívate na to vy?

Veľká väčšina našich záväzkov sa nám podarilo naplniť, a to najmä tie, na ktoré má dosah župa. Nešlo len o prázdne sľuby. Práve naopak, nebáli sme sa ani ťažkých rozhodnutí. Často sme išli nad rámec programových téz a dokázali sme oveľa viac. Dnes za nás hovoria konkrétne výsledky.

Komplexná rekonštrukcia mosta v Hlohovci naplno prebieha. A bude dokončená v termíne. Pre autá bude most sprejazdnený najneskôr 30. novembra tohto roka. To považujem za svoj splnený sľub.

Most bude ako nový a navyše rozšírený o plnohodnotné chodníky a cyklotrasy. Takže Hlohovčania a všetci, čo ho budú používať, dostanú novú kvalitu a bezpečnosť. To sme splnili.

Prečítajte si tiež Trnavčanov otravujú potkany, sú vraj veľké ako mačky Čítajte 

Nemohli sme predvídať pandémiu, vojnu ani časté striedanie premiérov. Tieto okolnosti vedia projekty veľkého rozsahu reálne brzdiť. Čo sa týka úplne nového mosta cez Váh, nikdy som nepoľavil v tlaku na ministerstvo dopravy, s ktorým intenzívne rokujeme. Posudzovanie severnej alternatívy trasovania medzi Alekšincami a Červeníkom je reálne.

Ako to vyzerá s piešťanským letiskom, podarilo sa vám docieliť to, čo ste plánovali? Viete to podložiť aj nejakými číslami?

Za zachovanie piešťanského letiska som bojoval ešte ako poslanec parlamentu. Dnes sa už dá povedať, že letisko je zachránené a „rozlietané“. Napriek pandémii, ktorá postihla leteckú dopravu celosvetovo, sa minulý rok premiérovo dostalo do prevádzkového zisku.

Máme za sebou druhý ročník úspešného festivalu letectva a práve vrcholí tretia letná charterová sezóna. Ešte aj počas septembra sa lieta na dovolenky. Z nula prepravených dovolenkárov v roku 2017 sa túto sezónu pohybujeme na úrovni 10.000.

A pri tom to nekončí. Aktuálne sme uzavreli zmluvy na servisovanie lietadiel s dvomi zahraničnými dopravcami a finišujú sa dohody o nových investíciách. Celé je to postupný proces, keďže toto nie je „úradníčina”.

Letecký biznis má svoje špecifiká a pandémia ho veľmi poškodila. Tým trpia všetky letiská. Ale my sme akcionárom štvrtého najväčšieho letiska na Slovensku. Je to unikátna infraštruktúra, ktorá má význam nie len pre Piešťany a rozvoj cestovného ruchu z regionálneho hľadiska, ale má celoslovenský strategický význam. Určite sú to pre Piešťancov a aj pre celý región dobré správy.

Čo patrí medzi vaše priority na nasledujúce roky?

Myslím, že všetky volebné programy budú musieť napokon akceptovať obrovskú energetickú krízu, ktorá sa na nás valí. Bude ťažké uvažovať o investíciách, keď sa musíme už teraz venovať úsporám energií a hľadaniu riešení, ako udržať chod sociálnych služieb, škôl či kultúrnych inštitúcií.

Našou víziou napriek tomu je prinášať nové príležitosti pre život, prácu, vzdelávanie či oddych v Trnavskom kraji. Mojou prioritou ostane zvyšovanie bezpečnosti a komfortu regionálnych ciest a mostov.

Že to myslíme vážne a nezľakneme sa výziev, sme už dokázali. Priestor na rozvoj vidím aj v zlepšovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Župa aktuálne finišuje práce na novom zdravotníckom zariadení v Trnave a podobné chceme postupne otvoriť aj v ďalších regiónoch.

Ďalej chceme pomáhať aj formou cielených dotácií určených pre nových lekárov, ktorých chceme motivovať prísť do kraja.
Otvorili sme novú tému rozvoja kultúrno-kreatívneho priemyslu, a to sa netýka len ARTA Piešťany alebo Kreatívneho centra Trnava na Hlavnej 17, ale každého, kto je v tejto oblasti hľadá uplatnenie. V sociálnej oblasti je jednoznačne prioritou byť zameraný na ľudí, zvyšovať kapacity zariadení, či ide o už rozbehnuté projekty v Galante a Pastuchove, alebo úplne nové zariadenie, ktoré za 5,4 milióna eur vybudujeme v Moravskom Sv. Jáne. Vo všetkých oblastiach máme úplne konkrétne plány.

Čo by ste označili za top projekty nasledujúceho obdobia, v prípade vášho zvolenia?

Je ich veľa. Chceme pokračovať v tom, čo sme začali. Určite to je hvezdáreň a planetárium v Hlohovci, ktoré plánujeme rozšíriť a dostať medzi európsku špičku.
Úplne nová budova knižnice v Galante, ktorá bude prvou svojho druhu postavenou na Slovensku po Nežnej revolúcii. V Moravskom Sv. Jáne, ako som spomínal, postavíme nové zariadenie sociálnych služieb.

Ale chceme pokračovať aj v ambicióznom pláne opráv ciest a mostov. Rozhýbali sme cestovný ruch, v tom treba aktívne pokračovať. Letisko je bránou do regiónu, aby sme rozvíjali nie len kúpeľný turizmus, ale postupne vedeli ponúknuť zahraničnej klientele zážitky vo všetkých častiach nášho kraja.

Čo sa podľa vás osvedčilo, v čom budete istotne pokračovať?

Osvedčila sa nám spolupráca v území s aktívnymi ľuďmi, univerzitami, podnikateľskými subjektami či tretím sektorom. Chceme, aby kraj ostal pre všetkých. Budeme pokračovať v dotačných schémach, z ktorých podporujeme zaujímavé projekty po celom kraji.

A nerobí ich župa, ale priamo obyvatelia na mieste, kde žijú, pôsobia. O tom je naša predstava, ako by mal kraj aj naďalej fungovať. Vidím však, že niektorí kandidáti to chcú inak, nebodaj vrátiť späť. A rozhodne nie k lepšiemu.

Modernizujeme školy, chceme využiť európske zdroje. Aktuálne pripravujeme 30 projektov na debarierizáciu župných stredných škôl z plánu obnovy. Zmysluplnosť vidím aj v pokračovaní modernizácie športovísk pri župných stredných školách vo všetkých okresoch. V aktuálnom pláne je zaradených 13 projektov v hodnote sedem miliónov eur. Postavili sme napríklad novú telocvičňu v Gbeloch a Dunajskej Strede, ďalšiu plánujeme v Senici. No stále to nie je dosť, pretože zdedený investičný dlh je aj v tejto oblasti obrovský. Spomínal som už cyklotrasy, v tom sme sa rozbehli, a máme teda na čo po voľbách nadviazať.

Čo súčasné kompetencie župy, sú dostatočné?

Jednoznačne nie sú dostatočné. Na to dlhodobo upozorňujem aj z pozície predsedu združenia samosprávnych krajov SK 8. Akcieschopnosť žúp sa potvrdila počas pandémie aj vojny, keď sme nahrádzali činnosť okresných úradov.

Aj preto navrhujeme presun úloh okresných úradov v sídle kraja na župy. V presadzovaní týchto návrhov by sme chceli pokračovať aj po voľbách. Z úrovne samospráv vidíme mnohé veci, ktoré by sme vedeli robiť lepšie.

Kde, pri akých projektoch, rozhodnutiach sú závislé od štátnej moci?

Pri všetkých, pretože župy sú finančne závislé na jedinom zdroji daňových príjmov, ktorým je podiel na výbere dane z príjmov fyzických osôb.
No a práve na tento zdroj opakovane siaha vláda a parlament bez konzultácie a kompenzácie. Ak k tomu pripočítame jednostranné zvyšovanie výdavkov, napríklad na dofinancovanie škôl, teraz zvyšovanie stavebných materiálov či nákladov na energie, tak poskytovanie verejných služieb je v reálnom ohrození. A to ani nehovorím o rozvojových investíciách.

Ste za väčšie právomoci v župách? Čomu všetkému by to vedelo pomôcť?

SK 8 už dlhý čas volá po reforme verejnej správy. Jej súčasťou musí byť prerozdelenie kompetencií medzi obce, kraje a vládu. S tým následne súvisí zmena financovania samosprávnych krajov. Navrhujeme, aby bolo viaczdrojové, teda stabilnejšie a predvídateľnejšie.

V rámci nového nastavenia máme záujem stať sa reálnym koordinátorom územného plánovania a regionálneho rozvoja, podporovať malých a stredných podnikateľov, ako aj tvoriť životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky regionálnych volieb 2022

 (zdroj: SME)

Často kladené otázky

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trnava

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 537
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 148
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 898
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 292
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 961
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 950
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 534
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 494
  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 691
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 936
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 777
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 346
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 660
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 046
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 877
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 750
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trnava - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trnava

Zuzana Bernardová (Stromková) oslepla na jedno oko.

Mala strach, že neuvidí vyrastať svoje deti.


1

Piatkový protest sa začne o šiestej večer.


Ilustračné foto.

Policajtom sa podarilo zadržať 41-ročného Trnavčana.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  2. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  4. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  5. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  8. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 691
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 936
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 38 777
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 346
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 660
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 046
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 877
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 11 750
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu