TRNAVA. Svoju kandidatúru na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) ohlásil ako prvý. Martin Červenka sa uchádza o kreslo župana z viacerých dôvodov. Aj o tom, čo považuje za najpálčivejšie problémy kraja, ako by ich riešil či kde sa mu páči najviac, nám povedal v nasledujúcom rozhovore.
Prečo ste sa rozhodli kandidovať na župana?
- Starostovia a primátori nie sú spokojní s vedením župy a s tempom vývoja Trnavského kraja. Súčasný župan má skvelý marketing pre širokú verejnosť. My však vidíme, ako zle kraj spravuje. Trnavský kraj má na viac, nevyužíva svoj potenciál a zlyháva pri riešení problémov bežných ľudí. Je veľmi veľa príkladov, kedy by väčšia snaha a lepšia komunikácia župy s kompetentnými úradmi a samosprávami ľuďom uľahčila život. Presne to chcem zmeniť – zlepšiť komunikáciu s kompetentnými a začať odvážne projekty, ktoré Trnavský kraj skutočne posunú vpred.

V čom vidíte nedostatky súčasného vedenia? Čo by sa podľa vás malo zmeniť?
- Určite by som rád pokračoval v drobných projektoch, ktorým sa súčasný župan venuje. Zvolil by som však inú a systémovú formu. V programe máme systém podpory malých projektov cez spoluprácu s obcami, mestami a dobrovoľníkmi. Keď sa táto spolupráca a financovanie správne nastaví, župa sa bude môcť intenzívnejšie venovať životne dôležitým projektom pre Trnavský kraj. Tými sú oprava mostov, ciest, budovanie obchvatov a podobne.
Čo sú vaše hlavné body programu?
- Program Viac má sedem hlavných bodov, ktoré si už teraz môžete pozrieť na stránke www.martincervenka.sk.
Ako je z jeho názvu jasné, s kolegami starostami a primátormi vieme, ako robiť pre Trnavský kraj viac. Bez spolupráce, komunikácie, dialógu a vzájomnej pomoci to nepôjde. Musíme byť partnermi.
Nesmie to byť ako teraz, že župan si myslí, že je veľký šéf, všetko vie najlepšie a všetci sú jeho podriadení. S takýmto prístupom má asi skúsenosť veľa ľudí v práci a sami vedia, že to nie je dobre.

Aký by mal byť podľa vás župan Trnavského kraja?
- Žijeme dobu veľkých výziev. Covid, vojna, ceny energií, zdražovanie. Keď to vezmem z pohľadu samospráv, drasticky nám narastú náklady. No a vláda nám drasticky znížila očakávané príjmy. To sa odrazí na službách pre občanov.
Potrebujeme preto na jednej strane človeka zdola, ktorý má skúsenosť s riadením samosprávy, a zároveň nezávislého župana. Jozef Viskupič ako bratranec Igora Matoviča a spoluzakladateľ hnutia OĽANO asi proti nemu nepôjde. Teda pôjde, ale len tak predvolebne, aby sa nepovedalo. Potrebujeme župana, ktorý sa vo všetkom a za každých okolností postaví za obyvateľov Trnavského kraja. Som presvedčený, že by som takýmto županom bol.
“Jozef Viskupič ako bratranec Igora Matoviča a spoluzakladateľ hnutia OĽANO asi proti nemu nepôjde. Teda pôjde, ale len tak predvolebne, aby sa nepovedalo. Potrebujeme župana, ktorý sa vo všetkom a za každých okolností postaví za obyvateľov Trnavského kraja.
„
Aký je podľa vás Trnavský kraj a aké sú jeho najpálčivejšie problémy?
- Trnavský kraj je krásny. Máme nádhernú prírodu a potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Ani ekonomicky na tom v porovnaní s inými regiónmi nie sme až tak zle, aj keď by bolo treba zväčšiť tlak na zvyšovanie miezd v našom regióne. Problémy sú klasické ako všade na Slovensku – doprava, kvalita ciest, zdravotná dostupnosť. Chcem byť systémový a mať vopred jasné plány. Ak poviem, že niekde obchvat bude, tak na tom začnem robiť a bojovať zaň. Za posledných 5 rokov som videl len sľuby a memorandá. Reálne sa nepripravuje žiadna veľká investícia a ani sa za ňu nebojuje. To treba zmeniť.

Ako by ste ich z pozície župana riešili?
- Prácou. Nie fotením sa pri malých úspechoch a projektíkoch, ale systematickou prácou, ktorá náš kraj posunie výrazne vpred a citeľne zlepší život veľkému počtu obyvateľov. A tiež triezvym posúdením možností. Aby som v Hlohovci či v Senici nesľuboval pred voľbami nový obchvat a most a po piatich rokov sa zistí, že sa okolo toho nič nerobilo. Toho svedkami sme boli a ja takto klamať nechcem.
Ktorú časť Trnavského kraja máte najradšej a prečo?
Milujem rybárčenie a veľmi sa mi páči Sĺňava a iné vodné nádrže, kam aj často chodím so synom či s kamarátmi. Presne to je aj príklad, kde by kraj mohol pomôcť s rozvojom cestovného ruchu.
O turistike v Malých Karpatoch asi hovoriť veľmi ani nemusíme, je tam rovnako krásna príroda, ako keď idem bicyklom pri Baťovom kanáli. No a keď bolia nohy z turistiky alebo cykloturistiky, tak nie je nič lepšie, ako sa wellnessovať na juhu nášho kraja vo Veľkom Mederi či v Dunajskej Strede.