Folklór a slovenskú ľudovú kultúru od západu na východ – oblasť Trnavy, Kubrej, Tekova, Pohorelej, Bystrian a Raslavíc prezentovali na svojom putovaní ďalekou Kolumbiou (Južná Amerika) tanečníčky a tanečníci, speváčky a speváci a hudobníci z univerzitného folklórneho súboru TRNAFČAN počas mesiaca júl.
Jedinečná príležitosť
Putovanie Kolumbiou s vystupovaním na hudobnom festivale, ale i vystúpenia na mnohých rôznorodých miestach pre deti v škole, pre ľudí v obchodných centrách, na námestiach spolu s ďalšími súbormi z viacerých krajín bolo jedinečnou príležitosťou na propagovanie našej kultúry v ďalekej cudzine, a pre členov skupiny nezabudnuteľnou skúsenosťou a aj dobrodružstvom, ktoré si užili členovia súboru plnými dúškami.
„Boli aj ťažšie chvíle a problémy napr. s dorozumievaním sa, logistikou a presunmi medzi mestami cestami - necestami, ale nakoniec sa vždy všetko vyriešilo s úsmevom a trpezlivosťou.“ podotkol vedúci súboru Pavol Skaličan a pokračoval: „Úplne najsilnejším pocitom bola asi radosť a otvorenosť miestnych ľudí ich srdečnosť a bezprostrednosť.“

Prvou zastávkou, kde súbor predviedol svoje umenia bolo rušné mesto Sincelejo. Tu súbor odštartoval šnúru vystúpení, ktoré potom pokračovala v mestách El Carmen de Bolívar, San Juan Nepomuceno, Cartagena, Barranquila a Ciénaga. Na vystúpeniach verejnosť a návštevníkov, prípadne aj úplne obyčajných ľudí potešili, a veríme, že aj očarili tradičnými krojmi, spevom, hudbou a tancom.
Priviezli si množstvo zážitkov
Diváci sa fotili sa s tanečníčkami a všetkými členmi už pred samotnými vystúpeniami, ale dá sa povedať, že vždy a všade. Smiech, otvorenosť, srdečnosť – takých ľudí spoznali naši folkloristi naozaj vo všetkých mestách, mestečkách a dedinách, kde mohli odprezentovať svoje umenie. Hoci neustála zmena ubytovania a celková organizácia miestnych festivalov (ovplyvnená miestnou mentalitou a inými zvyklosťami) dali niekedy poriadne zabrať, odniesli si mnoho skvelých a zaujímavých spomienok, pretože organizátori sa snažili zo všetkých síl, aby hosťom sprostredkovali čo najviac zo svojej krajiny a kultúry.
Mohli navštíviť národné parky, posvätné miesta domorodých kmeňov, ochutnať miestnu kuchyňu, navštíviť múzeá, kde spoznali nie vždy veselú históriu krajiny, prípadne sa i okúpať v mori a zatancovať si s miestnymi súbormi – okúsili naozaj nefalšovanú a pravú chuť Kolumbie.
Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Súbor taktiež podporuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Viac na Facebooku: Univerzitný folklórny súbor Trnafčan
Správa o cestovaní univerzitného folklórneho súboru Trnafčan priamo od účastníčok a účastníkov zájazdu – autentické informácie poskytol organizačný vedúci súboru JUDr. Pavol Skaličan.
Autor: Oddelenie práce s verejnosťou UCM
