TRNAVA. Mestskí poslanci odsúhlasili avizované zmeny v súvislosti s tradičným jarmokom. Uprednostnili remeselníkov, najmä tých, ktorí vedia svoje remeslo aj predviesť.
„Mesto Trnava sa preto rozhodlo pre návrat k pôvodným tradíciám a chce organizovať jarmok najmä ako prezentáciu tradičných ľudových remesiel, na ktorej sa zúčastnia predovšetkým ľudoví remeselníci, ktorí oživili napoly zabudnuté umenia, techniky aj technológie výroby a dokážu ju návštevníkom predviesť,“ uviedla samospráva ešte pred zasadnutím mestského zastupiteľstva.
Okrem obľúbeného Stredoveku pod hradbami, pribudnú ďalšie dve akcie - Ľudová veselica s ľudovou hudbou, tanečným parketom a jedlami z ľudového dvora a Rozprávkový svet za hradbami, ktorý zaujme hlavne detských návštevníkov.
Dostali stopku
Komerční predajcovia so spotrebným tovarom ako odevy, obuv, nábytok, elektronika a ďalšie, dostali stop-ku. Mesto neplánuje otvoriť ani veľké občerstvovacie centrum na parkovisku pri Bernolákovej bráne.

Nedávno sme informovali o tom, že takouto zmenou príde samospráva o slušný zárobok, ktorý jarmok každý rok zabezpečoval.
Napríklad v roku 2019 Trnava zarobila na jarmoku 80-tisíc eur, išlo o druhý najvyšší zisk z tohto podujatia za posledných desať rokov.
Návrat ku koreňom
Celkové príjmy z jarmoku dosiahli viac ako 195-tisíc eur, výdavky takmer 115-tisíc eur. Hlavným zdrojom príjmov bol poplatok od predajcov. Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta, zdôraznila, že hlavným zámerom návrat ku koreňom.

Tradičný trnavský jarmok patrí medzi najväčšie a najnavštevovanejšie podujatia svojho druhu. Nadväzuje na jarmoky, ktoré sa konali v Trnave v uplynulých storočiach a podľa ktorých mesto svojho času nieslo aj maďarský názov Nagyszombat - Veľká sobota podľa dňa konania.