TRNAVA. Polícia upozorňuje na sociálnej sieti na fakt, že niektoré autá a vodiči nevedia, kto má prednosť v prípade nehody. Po včerajšej nehode autá stáli v kolónach po celom meste a policajti so zapnutými majákmi museli často úplne zastaviť a počkať, kým si ich vodiči vizuálne všimnú a s autom im umožnia prejazd. S týmto istým problémom sa denno denne stretávajú na cestách nielen policajti, ale aj hasiči či záchranári, ktorí sa ponáhľajú na vážne a život ohrozujúce prípady.

Povinnosť vodiča
Vodiči v meste sú povinní počas jazdy kontrolovať situáciu na ceste nielen pred sebou, ale aj za sebou. To platí aj v prípade, ak stoja v kolóne. Počas jazdy by vodič nemal byť rozptyľovaný napríklad hlasnou hudbou, slúchadlami na ušiach alebo zaneprázdnený požiadavkami posádky. Je potrebné, aby dokázal v dostatočnom predstihu zareagovať na zvukové a výstražné znamenia. Brzdenie a preraďovanie sa na poslednú chvíľu celú situáciu sťažuje.
Záchranárska ulička
Na diaľnici sú vodiči povinní vytvoriť záchranársku uličku vždy v kolóne, bez ohľadu na to, či túto uličku auto s právom prednostnej jazdy využije. Ide zo zákona o preventívne opatrenie, aby vodiči na majákoch mali na diaľnici alebo mimo obce zabezpečený plynulý prejazd. S autom sa teda presuňte k najbližšej krajnici tak, že ak ste v rýchlejšom pruhu, tak na ľavú krajnicu a ak ste v strednom a pomalšom pruhu, presuňte sa na pravú krajnicu.

Najčastejšie chyby vodičov
Vodiči často zostanú stáť na mieste bez posunu na krajnicu alebo sa nezmyselne presúvajú z pruhu do pruhu. Ďalším problémom je, že počas jazdy nesledujú situáciu na ceste a vozidlám s majákom sa uhýbajú až na poslednú chvíľu.
"Vodiči myslite na to, že aj vy sa raz môžete ocitnúť v situácii, kedy budete pomoc potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí sú práve v ohrození života a zdravia," vyzýva polícia.