TRNAVA. Rast cien stavebných materiálov a pohonných hmôt spôsobuje vrásky mnohým samosprávam. Niektoré rušia plánované projekty, ďalšie ich zasa výrazne okresávajú.
Problémy sú aj pri čerpaní eurofondov, peniaze z Únie pri dnešných cenách už nemusia stačiť, pôvodne sa totiž rátalo s inými sumami za betón, tehlu, železo či štrk. Zatiaľ čo tona stavebnej ocele stála asi pred dvoma rokmi približne 700 eur, v súčasnosti je to takmer trikrát viac.

Cena za kubík dreva stúpla v priebehu dvoch rokov o asi 80 eur a cena tehál sa zdvihla o 50 percent.
Trnavský župan Jozef Viskupič to označil za skokový nárast cien materiálov, služieb či energií. „Evidujeme požiadavky zo strany dodávateľov a zhotoviteľov na navyšovanie zazmluvnených cien diel z dôvodu zdraženia. Každé navýšenie financovania pri už vysúťažených projektoch dôkladne posudzujeme,“ povedal župan. A to nie je všetko. Ako pokračoval, s dramatickým navyšovaním cien materiálov ide ruka v ruke aj ich nedostupnosť, čo realizáciu zámerov môže predlžovať.
Zatiaľ neredukovali
Župa zatiaľ nemusela pristúpiť k redukcii plánovaných investičných zámerov. Všetky výdavky navyše sa zatiaľ snažia pokryť z rozpočtu a vytvorených rezerv.
„Aktuálne navrhované zmeny, konkrétne zvýšenie daňového bonusu, však výrazne ohrozujú financovanie samospráv, a teda potencionálne aj niektoré z našich investičných zámerov,“ dodal Viskupič.
V článku sa ďalej dočítate
- Čo chystali v Špačinciach?
- Čoho sa musia vzdať v Bučanoch?
- Ako je na tom Cífer?
- Čo nové chystajú v Smoleniaciach?
- Čo očakávajú starostovia?
Na to, ako sú na tom s financovaním plánovaných projektov obce, ktoré nemajú peniaze navyše, sme sa pýtali priamo starostov.