Jednou z katedier Fakulty prírodných vied je Katedra biológie. Táto katedra funguje na FPV UCM od roku 2014.
Aj napriek tomu, že Katedra biológie má dlhoročnú tradíciu najmä v oblasti mikrobiológie a molekulárnej biológie, s príchodom nových vedcov sa rozšírilo aj spektrum študovaných oblastí.
V súčasnosti sa výskum na Katedre biológie začal viac venovať štúdiám v oblasti biológie človeka a najmä humánnej genetiky.
Genetika je čoraz viac sa rozvíjajúca vedná disciplína, ktorá má obrovský potenciál najmä v oblasti medicíny, pri predikcii genetických ochorení a pri výskume ich liečby, ale aj pre forenzné vedy.

HUMÁNNA GENETIKA študuje ľudskú DNA, teda molekulu, ktorá nesie genetickú informáciu človeka. V bunkách ľudského tela sa DNA nachádza v jadre a každý človek nesie genetickú informáciu, ktorú zdedil od oboch svojich rodičov.
V rámci svojho výskumu sa katedra venuje humánnej genetike, a to obzvlášť výskumu veľmi zriedkavých genetických ochorení. Tieto vznikajú poruchami v ľudskej DNA a môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy. Odhaduje sa, že až 65% svetovej populácie trpí zdravotnými problémami, ktoré sú zapríčinené poruchou v genetickej informácii. Z toho dôvodu je mimoriadne potrebné a významné akékoľvek skúmanie tejto problematiky.
Vedci na FPV, i v spolupráci s inými univerzitami, napr. UK Bratislava, využívajú i archeogenetickú analýzu a skúmajú kostrové pozostatky z minulých dôb. Slovensko je bohaté na archeologické náleziská a archeogenetická analýza kostrových pozostatkov nájdených pri archeologických vykopávkach nám umožňuje lepšie pochopiť pôvod týchto jedincov, ale pomáha nám tiež zistiť informácie o ich živote, odkiaľ na naše územie prišli, ako sa stravovali a podobne. Jedným zo študovaných nálezísk je napríklad archeologické nálezisko Cífer-Pác, ktoré sa datuje do 8.-9. storočia, bolo objavené už v roku 1971.


Keďže sa výskum na Katedre biológie FPV UCM v súčasnosti venuje aj humánnej genetike, tento nový rozmer bol zapracovaný aj do študijných programov v rámci bakalárskeho aj magisterského štúdia.
V rámci programu Aplikovaná biológia sa od akademického roku 2021/2022 vyučuje povinný predmet Fyzická antropológia, ktorý ponúka študentom informácie nielen o evolúcii človeka, ale aj o biológii človeka vrátane anatómie a embryológie.
V magisterskom stupni štúdia v rovnakom študijnom programe bol v tomto akademickom roku zavedený kurz Molekulárna biológia a genetika človeka, ktorý študentom prináša pohľad na výskum v oblasti humánnej genetiky a molekulárnej biológie človeka a jeho cieľom je ukázať študentom najnovšie techniky v genetickom výskume a poukázať na otázky, ktoré sú v rámci humánnej genetiky riešené vedeckými tímami po celom svete.
Mgr. Dominika Vešelényiová, PhD.
Mgr. Andrea Patlevičová

Viac informácií nájdete na webstránke Katedra biológie FPV UCM v Trnave