Ildikó Kali alebo Ika Kraicová je trnavskou speváčkou, ktorú ovplyvnilo účinkovanie pod vedením známej českej speváčky Idy Kelarovej. Trnavčanku v tvorbe inšpirujú rôzne historické príbehy, povery a zvyky z našej kultúry.
Odkiaľ pochádzate a kde žijete?
Narodila som sa v Trnave. Bývam tu od svojho narodenia aj so svojou rodinou. Študovala som na Gymnáziu Jána Hollého. Študovala som na MTF Trnava, odbor Inžinierstvo kvality produkcie, štúdium som však kvôli hudbe nedokončila.

Ako ste začínali? Písali ste si a skladali piesne sama?
Hudbu som vnímala veľmi intenzívne od mladosti, priťahovala ma jej spontánnosť, živelnosť, autenticita. Mojou prvotnou inšpiráciou je ale literatúra. Pri čítaní básní sa mi niektoré verše prihovárajú, ako keby chceli byť zhudobnené. Neskôr skúmam, prečo sa mi to zapáčilo a hľadám odpovede, ktoré sú pre mňa cenné.
Stretnutie so speváčkou, klaviristkou a rómskou aktivistkou Idou Kelarovou bolo pre mňa kľúčové. Účinkovanie v zbore pod jej vedením zohralo významnú úlohu pre moje hudobné cítenie. Absolvovala som množstvo benefičných koncertov na podporu rómskych osád na východnom Slovensku. Ida a jej partner Dezider Dužda zhromaždili a zaarchivovali“ množstvo tradičných piesní, ktorým vytvárali nové harmónie a učili ľudí cítiť emócie v piesňach.
Aký štýl hudby to je a akú má tradíciu?
O zachovanie hudobných tradícií sa usiloval v minulosti napr. Manuel de Falla, znalec andalúzskej ľudovej piesne cante jondo. Tomuto spevu po príchode do Španielska v 15. storočí dali „definitívnu podobu“ Rómovia.
Ďalej sa dočítate
- Aká hudba je Ildikó blízka.
- Podľa čoho si vybrala povesti na zhudobnenie.
- Ako je to s majetkovými právami na staršie diela.
V priebehu storočí absorboval byzantské a arabské prvky, neskôr sa sformoval štýl flamenco. Základné rozdiely medzi cante jondo a flamencom spočívajú v tom, že korene prvého treba hľadať v prapôvodných prejavoch spevu Indie, zatiaľ čo o druhom type možno povedať, že ako výsledok prvého dostáva definitívny tvar v 18. storočí.