DECHTICE. Práce na obnove Kostola a kláštora sv. Kataríny pri Dechticiach (okr. Trnava) pokračujú už 28. sezónou. Ide o pamiatku, ktorá je obľúbenou turistickou, ale aj pútnickou destináciou. Priniesla nielen nové objavy, ale aj metódy.
Obnovu kostola a príslušných častí realizuje Občianske združenie Katarínka už 28 rokov. Za ten čas sa im už podarilo staticky zabezpečiť a obnoviť objekt najcennejšej stavby komplexu – kostola. Vybudovali sa drevené podlažia a vyhliadky vo veži. Preskúmali a obnovili sa aj dve krypty v lodi kostola.

„Minulú sezónu sa podarilo odkryť časť suterénu kláštora, kláštornej chodby a časti najväčšej miestnosti,“ hovorí Peter Herceg, predseda Občianskeho združenia Katarínka, ktoré pamiatku obnovuje. Objekt kostola je už konzervovaný a v podstate hotový, vrátane sprístupnenia obnovenej krypty počas leta. Hlavná časť prác tieto roky prebieha na kláštornom krídle.
Kombinujú metódy
V celom areáli prebiehajú bohaté výskumné práce, ktoré majú interdisciplinárny charakter, čo znamená, že sa prepájajú rôzne vedné odbory. „V súčasnosti to môžeme považovať za trend. Prebiehajúci archeologický výskum sa kombinuje so stavebno-historickým vyhodnocovaním architektúr a archívnym výskumom,“ vysvetľuje Peter Grznár, archeológ z Krajského Pamiatkového Úradu.
Dočítate sa
- Čo už na Katarínke objavili a zrenovovali?
- Ako skúmajú historickú pamiatku?
- Kto má na starosti práce v rámci obnovy?
- Aké práce najbližšie Katarínku čakajú?
„Ďalej je snahou využívať i moderné prírodovedné metódy. Ide napríklad o použitie georadaru, ktorý vie identifikovať zaniknuté podzemné priestory i murivá, ktoré už na povrchu nie sú vidieť,“ dopĺňa. Vzájomné súvislosti posúvajú poznanie omnoho ďalej.