TRNAVA. Podľa monitoringu vyčistených odpadových vôd sa zlepšil ich dopad na životné prostredie v okolí Trnavy. Proces, ktorým odpadová voda prechádza, kontrolujú viaceré inštitúcie. Merania sa robia pred aj po čistení v zariadeniach. Čistička odpadových vôd (ČOV) Zeleneč je mechanicko-biologická a zameraná na odstraňovanie dusíka a fosforu.
Znečistenie vodných tokov nie je v okolí Trnavy raritou. Či už ide o odpad, chemikálie z priemyselnej zóny alebo odpadové vody. Čistička odpadových vôd sa nachádza neďaleko pri obci Zeleneč.

„Na čističku odpadových vôd sú privádzané komunálne odpadové vody z Trnavy a okolia. Kvalita odpadových vôd je na prítoku, po mechanickom stupni čistenia, aj na odtoku z ČOV, pravidelne monitorovaná v zmysle legislatívnych požiadaviek,“ vysvetľuje Forgóva, technicko-prevádzková riaditeľka Trnavskej vodárenskej spoločnosti.
Sledujú epidemiologickú situáciu
Pri odbere vzoriek z odpadovej vody na prítoku čistiarne spolupracuje vodárenská spoločnosť s trnavským regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v rámci celoslovenského projektu. Ide o detekciu vírusu SARS-CoV-2. Odber vzoriek sa vykonáva raz za týždeň.
Ďalej sa dočítate
- Ktoré hodnoty sa merajú pred a po procese čistenia odpadových vôd.
- Cez aké mechanické čističe voda v čističke prechádza.
- Aké odpady vznikajú pri čistení odpadových vôd a ako sa dajú využiť.
- Prečo sa situácia so znečisťovaním Trnávky z výtoku čističky zlepšila.
„Monitoring odpadových vôd na koronavírus SARS-CoV-2 sa začal realizovať v Trnavskom kraji od mája 2021 v týždenných intervaloch. Najskôr bola do odberov