TRNAVA. Evanjelická cirkev kúpila v minulosti pozemky na Námestí SNP pre výstavbu kostola. Po vojne ho aj postavila, okrem neho sa rozhodla investovať do domu priamo vedľa.
Výstavba bola vtedy problémová, no napokon sa z obchodného a obytného domu stala známa polyfunkčná budova. Dominantu Námestia SNP i Trnavy chcú čo najviac zachovať.
Evanjelický dom sa po 90-tich rokoch od postavenia dostal na hranicu technickej životnosti a možnosti prevádzkovania. Dala ho postaviť Evanjelická cirkev, ktorá oň za socialistického režimu prišla. Na návrat do vlastníctva čakala až do roku 1992. Lenže bytové jednotky sa vrátili aj s užívateľmi bytov, ktorí v nich boli ešte takmer tri desaťročia za štátom regulované nájomné. Neumožňovalo to primerané investície do opráv a obnovy technického stavu budovy.

„Po uvoľnení bytov bolo možné začať prípravné práce potrebné k vypracovaniu projektu obnovy budovy, pozostávajúce z búracích a diagnostických prác. Z prevedenej diagnostiky vyplynulo, že celkový stav domu je nevyhovujúci,“ hovorí architerkt Ľuboš Vagala, ktorý má projekt na starosti.
Kombinujú historické s moderným
Evanjelický dom sa tak dočkal modernizácie, už niekoľko týždňov je obklopený lešeniami. Vzhľadom na jeho historickú hodnotu je realizácia obnovy konzultovaná aj s Krajským pamiatkovým úradom (KPÚ).
Ďalej sa dočítate
- Prečo je Evanjelický dom náročné rekonštruovať.
- Ktoré časti plánujú počas stavieb ponechať a ktoré musia nahradiť.
- Prečo boli prví nájomníci nespokojní s priestormi.
- Aké obchody v dome fungovali.
„Od začiatku rekonštrukcie objektu sú priebežne zvolávané kontrolné dni, na ktorých sa riešia aktuálne otázky. Sú zvolávané podľa aktuálnej potreby,“ vysvetľuje Martin Švihorík, metodik pamiatkovej obnovy z KPÚ. „Náročnosť projektu spočíva najmä v nájdení rovnováhy medzi zachovaním pôvodných