TRNAVA. Architektonická súťaž o najlepší návrh na riešenie parku pri Synagóge – centre súčasného umenia na Halenárskej ulici v Trnave neviedla k podpisu zmluvy na projektovú dokumentáciu.
Hodnotiaca komisia vybrala najlepší návrh, jeho autori však zmluvu s mestom nepodpísali. Trnave má teraz s riešením verejného priestoru pomôcť Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave.
Súťaž vyhlásili ešte v roku 2019
Mesto Trnava vyhlásilo architektonickú súťaž pre tento priestor v absolútnom centre ešte v roku 2019. Zvíťazil návrh ateliéru z Bratislavy, ktorý podľa hodnotiacej komisie najviac zohľadňoval požiadavky mesta na multifunkčnosť priestoru.

Fakulta architektúry a dizajnu musí teraz navrhnúť iné riešenie, jedným z dôvodov sú podľa Ondreja Horvátha z Mestského úradu v Trnave archeologické nálezy, s ktorými víťazný návrh nerátal.
V tomto roku sa však Trnavčania nového parčíka medzi cirkevnou budovou Stephaneum a Synagógou – centrom súčasného umenia podľa neho určite nedočkajú.
Pozemok má troch rôznych vlastníkov
Podľa plánov radnice má v území vzniknúť parková úprava, ktorá zabezpečí vzájomné prepojenie doposiaľ plotmi rozdelených pozemkov a vysokú pobytovú, estetickú a mikroklimatickú hodnotu územia pre návštevníkov.
Pozemky v historickom jadre Trnavy majú troch rôznych vlastníkov - mesto Trnava, Trnavský samosprávny kraj a cirkev. Všetci súhlasia s tým, aby v tomto území vznikol parčík.

Ten bude ohraničený cirkevnou budovou Stephaneum na Halenárskej ulici, kde by malo v budúcnosti vzniknúť arcidiecézne múzeum, archív, čitáreň a kaviareň, ďalej synagógou, ktorá slúži ako výstavný priestor Galérie Jána Koniarka a Domom hudby.
Na pozemkoch, kde má v budúcnosti byť parčík, archeológovia odkryli pozostatky domov, ktoré boli zbúrané približne pred päťdesiatimi rokmi, no niektoré ich steny boli postavené už v stredoveku. Najvzácnejším objavom bola gotická 16 metrov dlhá pivnica s tromi poliami preklenutými krížovými klenbami postavená okolo roku 1400.