TRNAVA. Zatiaľ čo v okolitých štátoch ide o bežnú službu, u nás je to novinka. Fakultná nemocnica Trnava ako prvá na Slovensku rozbehla spoluprácu s nemocničnou gynekologickou fyzioterapeutkou.
Okrem individuálnej terapie žien s rôznymi problémami sa venuje aj čerstvým mamičkám na oddelení šestonedelia či ženám po gynekologických operáciách.
„Cieľom fyzioterapeutky na oddelení šestonedelia je už niekoľko hodín po pôrode včasnou intervenciou naštartovať obnovovacie mechanizmy v telách mamičiek,“ povedala na úvod fyzioterapeutka Deana Simeonová, ktorá od januára 2022 pôsobí v Trnave.
Podľa jej slov, gynekologická fyzioterapia je zameraná na pozitívne ovplyvnenie ženského zdravia z rôznych hľadísk. Využíva pri tom pohyb, fyzikálne podnety, mechanoterapiu, ale i edukáciu.
„Pomáha ženám, ktoré chcú otehotnieť, ženám, ktoré majú ťažkosti v tehotenstve, pomáha obnoviť aktivitu svalov a držanie tela po pôrode, napomáha pri hormonálnych zmenách v klimaktériu, ale vie pomôcť i s bolestivou menštruáciou či pohlavným stykom,“ dodala Simeonová.
Vyhľadávajú ju až neskôr
Fyzioterapiu v tehotenstve vyhľadávajú najmä ženy v druhom trimestri. V tom prvom ich najčastejšie trápi najmä únava, ktorá postupne klesá a vtedy môžu začať cvičiť.

„Treba si však uvedomiť, že nie je vhodné v tehotenstve začínať s novým druhom pohybu. Ak sa napríklad žena pred tehotenstvom venovala joge, môže sa jej venovať i v tehotenstve, no s úpravami vzhľadom na jej zmenený stav. Ak sa však žena pred tehotenstvom aktívne nevenovala žiadnej pohybovej aktivite, treba ju dávkovať veľmi pozvoľna a individuálne,“ priblížila fyzioterapeutka.
Po pôrode sa treba zamerať najmä na aktiváciu utlmených svalov. Mnohé ženy často ani netušia, že majú nejaké panvové dno či hlboký stabilizačný systém. Pritom na to reaguje celý pohybový aparát, ktorý sa premieta do celkového držania tela. To je často chybné a neumožňuje ženám fungovať počas bežných denných činností a starostlivosti o bábätko na 100 percent.