TRNAVA. Cudzinecká polícia v Trnave registruje denne 300 až 500 žiadostí ľudí z Ukrajiny o štatút odídenca, koľko ich však v Trnave reálne zostáva, nie je podľa viceprimátorky Evy Nemčovskej jasné.
„Môžeme odhadovať podľa počtov, ktoré nám nahlásia hotely a penzióny, ale presné počty nemáme šancu zistiť,“ povedala Nemčovská na dnešnom mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva.
Len tranzitné mesto
Prehľad o počtoch Ukrajincov komplikuje tiež fakt, že pre mnohých je Trnava len tranzitným mestom, z ktorého po troch – štyroch dňoch bez registrácie cudzineckou políciou odchádzajú ďalej. Viceprimátorka Nemčovská zdôraznila, že v prípade záujmu rodičov má Trnava voľné kapacity v základných školách a dokáže prijať ukrajinské deti do ktoréhokoľvek ročníka.

Trnava má v mestských bytoch momentálne umiestnených 21 Ukrajincov, ubytovacie zariadenia hlásia približne 130 ľudí z Ukrajiny. Koľko ich je v súkromných bytoch alebo menších ubytovacích zariadeniach, sa zistiť nedá.
Pripravujú informačný materiál
Na základe príkazu z Okresného úradu v Trnave samospráva pripravuje núdzové ubytovanie s kapacitou zatiaľ pre 50 osôb. Trnavská radnica v spolupráci so študentkami Univerzity sv. Cyrila a Metoda z Ukrajiny aktuálne pripravuje informačný materiál v ukrajinskom jazyku, ktorý dostanú všetci žiadatelia o štatút odídenca už v priestoroch cudzineckej polície.

Podľa primátora Trnavy Petra Bročku zatiaľ do mesta prichádzajú z Ukrajiny ľudia, ktorí tu mali kontaktné osoby alebo ktorí boli ekonomicky dostatočne silní. Ak sa vojna v susednej krajine rýchlo neskončí, budú podľa neho v ďalších dňoch prichádzať ľudia sociálne slabší.
Mestské zastupiteľstvo v Trnave dnes rokovalo mimoriadne, hlavným dôvodom bolo schválenie podania žiadostí o nenávratné finančné príspevky z eurofondov v objeme 2,6 milióna eur.