TRNAVA. Na celom Slovensku je vyše 1500 úkrytov, ktoré sú odolné či plynotesné. Pokiaľ nimi obec alebo mesto nedisponuje, na úkryt určí iné priestory, teda jednoduché úkryty budované svojpomocne (JÚBS) so stanovenou výbavou. Čo nie je jej súčasťou, musí byť v úkrytovej batožine.
Pre rôzne druhy ohrozenia majú samosprávy spracované dokumenty civilnej ochrany. Každé mesto aj obec zverejňuje postupy, a teda aj plány, ktoré uprednostňujú vzhľadom na najväčšiu miestnu hrozbu.
Na Slovensku sa podľa Ministerstva vnútra SR nachádza približne 1500 odolných a plynotesných úkrytov, z toho asi jedna štvrtina v Bratislave. Zvyšok je rovnomerne rozmiestnený po mestách na celom Slovensku.
Ďalej sa dočítate
- Aké postupy majú v prípadoch ohrozenia najväčšie obce z okresu Trnavy.
- Aký je stav odolných úkrytov v blízkosti atómovej elektrárne.
- Ktorá obec plánuje jeden menší kryt odkúpiť.
- Ako majú byť vybavené ochranné budovy určené na úkryt.
- Čo je povinné mať v úkrytovej batožine.

Na JÚBS sa vyberajú vhodné podzemné alebo nadzemné priestory stavieb. Sú vybudované v stave bezpečnosti, ktoré po vykonaní svojpomocných špecifických úprav musia zabezpečovať čiastočnú ochranu pred účinkami mimoriadnych udalostí a použitých zbraní v čase vojny a vojnového stavu. Kapacita jednoduchých úkrytov spĺňa 100 percent pokrytia obyvateľstva, v mnohých prípadoch ju aj prekračuje. Väčšina úkrytov je v správe miest a obcí.