Na Zimnú olympiádu v Pekingu ani nechcel ísť, napokon bol pri historickom úspechu. Prezradil, čo prežívali spolu s bronzovými hokejistami v posledných sekundách „malého“ finále. Trnavčan Andrej Foltýn je fyzioterapeut, ale nelieči len športovcov.
Je niečo, čo si ľudia o fyzioterapeutoch mylne myslia?
Možno to, že sú maséri. Masér je však niečo úplne odlišné ako fyzioterapeut. My máme za úlohu dostať pacienta do akejsi rovnováhy, aby jeho zdravotný stav bol čo najlepší, aby podal dobrý výkon. Súčasťou fyzioterapie je síce samotná masáž, ale aj množstvo techník a postupov, ako pacienta vyliečiť. Od vstupných vyšetrení, svalovej analýzy po rôzne terapie a cvičenia.
Pojem je teda omnoho širší. Hoci, dnes sa fyzioterapeuti zvyknú špecializovať na konkrétne zranenia alebo oblasti. Majú na starosti len ramená alebo kolená, neurologické problémy alebo ortopedické. Kedysi sa dalo len všetko.
Vaša práca je len o liečení a príprave športovcov?
Nie, mám také dve základné špecializácie. Jedna je detská neurológia a druhá športová fyzioterapia. Ak sa bavíme o deťoch, okolo tretieho mesiaca života je dobré deti vyšetriť, pretože v tomto veku sa najčastejšie ukazujú rôzne odchýlky od fyziologického vývinu. Následne ju treba riešiť Vojtovou metódou. Kontrolovať, či sa dieťa správne vyvíja a udržiavať to.

Čo sa týka dospelých ľudí alebo športovcov, mojou úlohou je diagnostika, zistiť, ako vznikla trauma, Následne určiť spôsob, akým toho pacienta budeme liečiť. Na druhej strane, dôležitá je aj prevencia. Športovci bývajú preťažení z jednostranného športovania. Keď k nám prídu, učíme ich rôzne kompenzačné cvičenia, ktoré vyvažujú používanie svalov.
V článku sa dočítate:
- Kedy fyzioterapeut dostane svoju bronzovú medailu?
- Prečo dobrovoľníci dostali prezývku "Mimoni?"
- Z akých dôvodov nemal záujem cestovať s reprezentáciou do Pekingu?
Dá sa pri deťoch neurologické ochorenie cvičením úplne vyliečiť?
Je tu tá Vojtova metóda, ktorú som spomínal. Vďaka nej sme schopní akoby správne naviesť mozog a naštartovať funkciu, aby vedel prenášať informácie k svalom. Dieťa sa potom vie naučiť používať svaly, ktoré predtým nevedelo ovládať. Ak je u pacienta nejaký vážny psychomotorický defekt, tak sa to snažíme čo najviac eliminovať. Napríklad aby sa vedel dostať aspoň z vozíka do postele.