TRNAVA. Mesto postupne obnovuje viacero parkov a historických pamiatok. Veľkou zmenou prechádza Ružový park uprostred Trnavy, ktorý by mal byť hotový v lete. Plánujú zrekonštruovať aj príslušnú vilu, kde sídlila Kalokagatia. Vedľa parku a knižnice by mal pribudnúť aj polyfunkčný dom.
Rozbité fľaše na chodníkoch aj stesnený priestor medzi drevinami sú už teraz minulosťou. Ružový park prerábajú. Vidieť trasu nového cyklochodníka a v zemi základy vodnej kaskády. Podľa hovorkyne mesta Veroniky Majtánovej je zmluvná cena výstavby viac ako dva milióny eur. Trnava podala aj žiadosť o finančnú dotáciu z eurofondov.
Ružový park bol kedysi záhradou patriacou k vile
„Záhrada za južnými hradbami medzi dvomi tokmi Trnávky je zakreslená už na grafike J. Prokeša z roku 1727 – s priloženým plánom Trnavy a okolia,“ hovorí Simona Jurčová, kurátorka umeleckej zbierky a vedúca prezentačného oddelenia Západoslovenského múzea v Trnave.
Ďalej sa dočítate
- Aké objekty v parku pribudnú?
- Aký sľub malo mesto dodržať, aby zdedilo mesto Emmerovu vilu?
- Kto spravil Ružový park ružovým?
- Aké sú najväčšie historické cennosti parku?
- Prečo sa ešte nepostavil polyfunkčný dom vedľa Trnávky?
Pôdorysy univerzitných záhrad spolu s plánmi budov historickej Trnavskej univerzity sú uložené v budapeštianskom archíve. Záhradu na mieste dnešného Ružového parku dala pre klerikov z Adalbertína postaviť Mária Terézia.
Vilu na kraji záhrady datujeme do sedemdesiatych rokov 18. storočia. Budova