TRNAVA. Podľa školských psychológov nie je viac prípadov detí s problémami než pred pandémiou. Mnohé z nich však preto ešte viacej trpia. Žiaci sa často osmelia ísť za psychológom po povzbudení od učiteľa.
Psychológovia na školách hovoria, že tendencia vyhľadať pomoc sa vplyvom pandémie výrazne nezmenila. Kritické obdobie uškodilo najmä deťom, ktoré boli aj predtým labilnejšie, problémy sa u nich prehĺbili.

Psychológ chýba iba v Modranke
Na škole v Modranke psychológa nemajú. Riaditeľka Adriana Jančichová vysvetľuje, prečo. „Problémom sú čiastočne aj financie, ale nevedeli sme zohnať žiadneho odborného zamestnanca.“ Psychologickú pomoc však riešia cez poradňu.
„Mávame na škole pracovníkov z Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Trnave (CPPPaP). S deťmi majú rôzne sedenia a prevenčné programy. Je to v tomto smere dobrá spolupráca.“
Škola okrem toho so žiakmi komunikuje a informuje ich o rôznych možnostiach pomoci. Či už o webstránkach, alebo krízových detských linkách.
Ďalej sa dočítate
- Ako sa pandémia prejavuje na vzájomných vzťahoch?
- Akú úlohu zohrávajú rodičia?
- Prečo môžu mať žiaci radšej školu?
- Aké je najväčšie riziko dištančného vzdelávania?
„Nápomocní sú aj špeciálni pedagógovia. Aj tu spolupracujeme a komunikujeme s CPPPaP. Zabezpečujeme aj školenia pre pedagógov s odbornými zamestnancami,“ dodáva Jančichová.