TRNAVA. Trnavský samosprávny kraj má od roku 2020 v štrnástich stredných školách vo svojej pôsobnosti rozbehnuté projekty zamerané predovšetkým na modernizáciu počítačových učební, mimoškolskú činnosť žiakov a doplnkové vzdelávanie učiteľov, vrátane ich finančnej podpory.

Župa na projekty získala 4 milióny eur z eurofondov, cieľom je zlepšiť prepojenie stredoškolského vzdelávania s praxou.
„Od školského roka 2020/2021 je do projektov zapojených 1 128 študentov a 315 pedagógov zo 14 župných stredných škôl. Našou ambíciou je zlepšiť prepojenie vzdelávania s praxou a zvýšiť tak konkurencieschopnosť absolventov na trhu práce. Zameriavame sa pri tom na zvýšenie čitateľskej, matematickej či finančnej gramotnosti, ako aj na získanie podnikateľských zručností. Vytvorili sme aj pedagogické kluby, v ktorých sa doplnkovo vzdelávajú pedagogickí a odborní zamestnanci. Finančne ich motivujeme, aby si vymieňali skúsenosti zo zavádzania inovácií do procesov v školách,“ informoval trnavský župan Jozef Viskupič.
Projekty svojím zameraním reflektujú na aktuálne potreby vo vzdelávaní, prepojení vzdelávania s praxou a následný prechod k zamestnanosti. Jedným z cieľov je, aby študenti našli uplatnenie na trhu práce, a to vďaka zlepšovaniu kľúčových zručností už počas štúdia na strednej škole.
Súčasťou projektu sú podľa riaditeľa odboru školstva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Stanislava Pravdu aj tzv. extra hodiny, ako napríklad odborná angličtina pre zdravotníckeho asistenta alebo zvyšovanie odbornej terminológie vo výučbe cudzieho jazyka, ktoré sa zameriavajú na rozvoj komunikačných a jazykových zručností.
Školy spúšťajú aj nové krúžky, exkurzie a besedy počas mimoškolskej činnosti, ktorých cieľom je zlepšiť zručnosti študentov a podporiť ich vo vzdelávaní.