TRNAVA. Mesto plánuje vytvoriť pre Trnavčanov komunitné priestory plné rôznych aktivít. Prvá klubovňa ožíva v Modranke, čo miestni ocenili. Dokazuje to aj úvodný online dotazník, do ktorého prišlo vyše 300 odpovedí. Druhý už vypĺňajú obyvatelia Družby.
V Modranke sa 1. februára streli predstavitelia mesta, iniciátori myšlienky aj občania plní nápadov. Diskutovali o tom, ako by mohla pilotná komunitná klubovňa fungovať.
Ďalej sa dočítate
- Odkiaľ prišiel nápad spraviť mestské klubovne?
- Ako bude klubovňa fungovať?
- Akú pomoc poskytne mesto?
- Čo si myslia o projekte Modrančania?
- Aké aktivity navrhli obyvatelia?
- Aké sú ďalšie plány komunitných priestorov?
S myšlienkou vytvoriť v meste komunitné klubovne prišiel Peter Cagala, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Trnave. Inšpirovala ho skúsenosť v talianskom
Trente, v tamojších komunitných priestoroch. „Tam som sa dozvedel, že vedenie mesta v istom momente pochopilo, že môže zrekonštruovať všetky cesty aj budovy, ale vzťahy medzi obyvateľmi sa pre to nezlepšia. Uvedomili si, že vlastne treba pracovať aj na tých mäkkých hodnotách, nielen na tom, že mesto je krásne, čo Trent naozaj je.“
Projekt bude mať koordinátora
Spolu s vedúcim odboru školstva, mládeže a športu Michalom Špernogom napokon navštívili niekoľko komunitných projektov na Slovensku. Jedným z nich bola klubovňa v Kysuckom Novom Meste.
„Videl som tam energiu mladých ľudí, ktorá ma príjemne prekvapila,“ hovorí Cagala. Po spoznaní tamojšieho projektu pozvali do Trnavy koordinátora komunitných aktivít Lukáša Hrošovského, ktorý v roku 2017 inicioval vznik kysuckej klubovne. „Takou štartovacou čiarou pre mňa bolo, keď sa zistilo, že mladí ľudia na Kysuciach sa mierne radikalizujú. My sme si povedali, že ideme s prácou s mládežou niečo robiť. Veľmi rýchlo vznikli desiatky projektov,“ popisuje začiatky Hrošovský.