TRNAVA. Vedenie mesta Trnava upozorňuje na neprítomnosť dvanástich kontajnerov na drobný elektroodpad. Dôvodom je vyčínanie vandalov, ktorí počas uplynulých dvoch týždňov osem nádob zničili.

Zvyšné štyri nezničené nádoby organizácia zodpovednosti výrobcov Asekol SK z ulíc odviezla a vráti ich, až keď prípad vyšetrí polícia a chytí páchateľov. O situácii mesto informuje na svojej internetovej stránke.
Aktuálne Trnavčania môžu drobný elektoodpad odniesť na zberné dvory alebo do predajní elektrospotrebičov.
Podľa slov obchodného zástupcu Asekol SK Tomáša Štefančíka spôsob poškodzovania nádob aj kamerové záznamy nasvedčujú tomu, že ide pravdepodobne o organizovanú skupinu, ktorá kontajnery ničí za účelom obohacovania sa určitým typom elektroodpadu.
„Páchatelia vo väčšine prípadov vylomili spodnú časť vhadzovacieho otvoru, vďaka čomu sa dostali dovnútra a bez väčších problémov si z kontajnerov dokázali povyberať, čo ich zaujímalo. V jednom prípade nám celý kontajner podpálili, čím ho zničili úplne. V niektorých prípadoch ukradli aj senzory na sledovanie naplnenosti kontajnerov. Priemerné náklady na opravu jedného kontajnera sa pohybujú v stovkách eur a častokrát spolu s dopravou predstavujú viac ako tretinu obstarávacej ceny nového kontajnera,“ povedal Tomáš Štefančík.
Projekt spoločnosti Asekol SK, ktorá organizuje a financuje celoštátny systém zberu, dopravy a spracovania elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov, už trvá päť rokov a za celý čas sa ešte nič podobné nestalo.
„Neznámi páchatelia nám teraz v priebehu troch týždňov zničili aj ďalších jedenásť kontajnerov a všetky ostatné poškodenia boli v okruhu päťdesiatich kilometrov od Trnavy. Prípadu sa už venuje Okresné riaditeľstvo policajného zboru Trnava. Prosíme preto obyvateľov Trnavy a okolia, ktorí disponujú informáciami alebo dôkazmi o poškodzovaní červeno-bielych kontajnerov, aby kontaktovali policajné oddelenie v Trnave, prípadne priamo zamestnancov Asekol SK,“ doplnil Tomáš Štefančík.
Mesto uvádza, že spôsobená škoda je s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa vyššia ako 266 eur. V tomto prípade nejde už o priestupok, ale o trestný čin, pri ktorom môže trestná sadzba dosiahnuť až osem rokov. Vinník má zároveň povinnosť uhradiť spôsobenú škodu.
Červeno-biele kontajnery slúžia na zber a následnú recykláciu drobného elektroodpadu, ktorý nepatrí do zmesového komunálneho odpadu, lebo na skládkach pôsobí toxicky a je zdrojom druhotných surovín. Patrí tam všetok drobný elektroodpad ako sú mobilné telefóny, IT zariadenia, hobby náradie, kuchynské spotrebiče, elektronické hračky, batérie, kalkulačky, rádiá, prehrávače, slúchadlá, fotoaparáty, videokamery a elektrické hudobné nástroje.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!