JASLOVSKÉ BOHUNICE. Zákaz dovozu a spaľovania zahraničného rádioaktívneho odpadu, o ktorom v stredu rozhodla Národná rada SR, vníma starosta obce Veľké Kostoľany (okres Piešťany) Gilbert Liška veľmi pozitívne.

Jeho obec je od spaľovne rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach vzdialená len štyri kilometre, starosta bol dlhodobo proti dovozu odpadov tohto druhu zo zahraničia.
„Doteraz bol zisk spoločnosti a peniaze nad ekológiou, no konečne sa to obracia. Bojovali sme za zmenu niekoľko rokov, vytvárali tlak na ministerstvo životného prostredia a dnes vidím, že naša snaha nebola márna a výsledok sa dostavil,“ povedal Liška.
Zákazu dovozu podľa neho predchádzalo množstvo práce ľudí, ktorým záleží na zdravom prostredí aj v okolí jadrových zariadení. Aj primátor Piešťan Peter Jančovič označil novú legislatívu za dobrý krok pre región aj pre Slovensko. Bude podľa neho znamenať prínos z hľadiska ochrany životného prostredia, zdravia obyvateľov aj kvality života v regióne okolo Jaslovských Bohuníc.
Nová právna úprava má podľa ministerstva životného prostredia prispieť k zníženiu zaťaženia životného prostredia, k zníženiu rizika závažného poškodenia životného prostredia a k ochrane zdravia obyvateľstva. Neumožní spracovávať rádioaktívny odpad, ktorý nepochádza z prevádzok na území Slovenska.
Zákon nadobudne účinnosť po podpise prezidentkou 1. januára 2022. „Zakotvenie zákazu dovozu rádioaktívneho odpadu je významným príspevkom tejto vlády k udržateľnej a dlhodobej ochrane životného prostredia a zdravia obyvateľstva,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj.
Primátor Piešťan Jančovič však upozornil, že novely v stredu prijatých zákonov riešia len dovoz rádioaktívnych odpadov určených na spaľovanie, ale nie dovoz na iné spracovanie.
V regióne Jaslovských Bohuníc prebiehala v nedávnej minulosti petícia proti dovozu, spracovávaniu a úprave rádioaktívnych odpadov zahraničného pôvodu. Doteraz legislatíva spaľovanie cudzích rádioaktívnych odpadov umožňovala, po spracovaní museli byť vyvezené do krajiny pôvodu.
Štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť ( JAVYS) v ostatnom období zvýšila kapacity na spracovanie rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach. Ich dovážanie zo zahraničia vysvetľovala na stretnutí s občanmi regiónu potrebou rentability technologických a spracovateľských liniek, argumentovala tiež striktným dodržiavaním všetkých stanovených limitov.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!