Výstava je zameraná na ťažkú techniku Československej armády po roku 1945. Staršie kusy nie sú k dispozícii, pretože pri rozdelení krajiny neoddelili pražské exponáty. Prevádzkovatelia múzea si musia vystačiť so slovenskými zdrojmi. Ďalším problémom je, že v piešťanskom hangári nemôžu vystavovať menšie predmety ako napríklad zbrane alebo uniformy. Ustrážiť tridsaťtonový T-34 je predsa len jednoduchšie. V tomto ohľade múzeum dobre zabezpečili, takže nehrozí zlodejská oberačka šrotu ako na duklianskom pamätníku.
Kurátor expozície P. Kadlec vraví, že v múzeu je okolo sto kusov ťažkej techniky, z toho jedenásť tvoria lietadlá a vrtuľníky. Deti môžu na ne aj vyliezť. Asi sedemdesiat percent exponátov je pojazdných. Návštevníci sa o tom mohli presvedčiť pri otváraní Kúpeľnej sezóny v Piešťaňoch, keď svoje brány zároveň otvorilo aj vojenské múzeum. Pri simulovanej bitke z druhej svetovej vojny asistovalo niekoľko tankov, diel, obrnených transportérov a húfnic.
O peniazoch P. Kadlec nechcel priveľmi hovoriť. Uviedol len toľko, že ústav ako rozpočtová organizácia dostáva zvlášť peniaze na výplaty, zvlášť na prevádzku a zvlášť na opravy. Na poslednú položku nezískali tento rok nič, "Sme finančne poddimenzovaní," dodal kurátor zvyčajnú slovenskú informáciu. Na opravu čaká ešte osemdesiat vozidiel. Múzeum pred peniazmi uprednostňuje návštevníkov; cena vstupeniek je viac-menej symbolická - dvadsať korún dospelí, desať korún študenti. Minulý víkend sa na ťažkotonážne exponáty prišlo pozrieť okolo osemsto ľudí. P. Kadlec upozorňuje, že záujem hostí závisí od počasia, keď bude pršať, možno nepríde nikto. Múzeum je pre verejnosť otvorené od štvrtka do nedele, funguje na princípe dvojhodinových prehliadok so sprievodkyňou. Zatvoria ho v septembri.
Stano Šimo