TRNAVA. V Trnave otvorili základnú školu pre žiakov s autizmom. Umožňuje vzdelávanie žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia.

Jej zriaďovateľom je Okresný úrad v Trnave, podľa vedúcej odboru školstva Marty Gubrickej ide o prvú školu tohto druhu v Trnavskom kraji.
Detí s autizmom a ďalšími poruchami podľa nej stále pribúda, rovnako rastie aj záujem o ich vzdelávanie, aby si aj tieto deti mohli nájsť svoje miesto v živote. Na vybavení školy sa finančne podieľal aj Trnavský samosprávny kraj.
Od bežných základných škôl sa škola pre autistov podľa jej riaditeľky Kataríny Machovičovej odlišuje hlavne malým počtom žiakov v triedach, čo umožňuje pedagógom intenzívne sa venovať každému jednému žiakovi.
Základná škola pre žiakov s autizmom v Trnave má otvorené dve triedy, v jednej je päť, v druhej šesť žiakov. O deti v triede sa stará jedna učiteľka a dve asistentky.V budúcnosti by mala byť plnoformátovou školou so všetkými ročníkmi.
Učebný plán má škola rozšírený o rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností a rozvíjanie grafomotorických zručností a písania
„Táto škola nie je len o učení. Je aj o nesmiernej láske, empatii, cite a pocite bezpečnosti, to všetko dávajú učitelia deťom s autizmom. Je to aj začiatok budúcej spolupráce s Trnavským samosprávnym krajom,“ povedala Gubrická, ktorá ocenila prácu učiteľov v tých školách, kde sa venujú žiakom s mentálnym postihnutím alebo autizmom.

Novú školu pre žiakov s autizmom hneď v začiatkoch podporil Trnavský samosprávny kraj, ktorý z Fondu na rozvoj kraja prispel na špeciálne vybavenie tried a nákup špeciálnych pomôcok.
„Ak ide o deti, zvlášť o výnimočné, ako sú tie s autizmom, trnavská župa dlhodobo postupuje tak, že nepozerá na to, kto je zriaďovateľom, ale kto je adresátom pomoci alebo určitej služby,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Škola pre žiakov s autizmom je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy na Lomonosovovej ulici v Trnave, ktorá má dlhoročnú tradíciu vo vzdelávaní zdravotne znevýhodnených detí.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!