TRNAVA. Trnavský samosprávny kraj začiatkom septembra spustil už tretí ročník participatívneho rozpočtu, v ktorom budú o použití určenej čiastky peňazí rozhodovať aj jeho obyvatelia hlasovaním.

Na občianske a komunitné projekty krajská samospráva vyčlenila 250-tisíc eur. Občianske združenia, neziskové organizácie a fyzické osoby môžu svoj nápad, s ktorým sa uchádzajú o finančnú podporu, prihlásiť do 29. októbra.
„Predchádzajúce dva ročníky nášho participatívneho rozpočtu sú dôkazom, že obyvatelia Trnavského kraja sa chcú podieľať na zlepšovaní života vo svojom okolí. Stúpa počet prihlásených projektov, ako aj počet hlasov od verejnosti. Som presvedčený, že tento trend bude pokračovať a opäť finančne podporíme uvedenie inovatívnych myšlienok a jedinečných nápadov do reality. Aj tak dokážeme spolu tvoriť kraj,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.
Nový ročník participatívneho rozpočtu je podľa jeho koordinátora Jakuba Sejnu koncipovaný tak, aby mali autori nápadov vytvorený dostatočný časový priestor na ich uvedenie do praxe. Ich hodnotenie má byť ukončené začiatkom budúceho roka, aby mali na realizáciu celý rok 2022.
Prihlásené projekty budú po administratívnej kontrole hodnotené v rámci verejných deliberatívnych fór a o ich podpore rozhodnú aj obyvatelia Trnavského kraja v elektronickom hlasovaní, ktoré sa uskutoční na prelome decembra a januára. Realizácia víťazných projektov je naplánovaná na budúci rok s tým, že maximálna výška podpory jedného projektu je 5-tisíc eur.
Minulý rok bolo prihlásených 154 projektov, z nich 105 splnilo charakter participatívneho rozpočtu a boli zaradené do procesu hodnotenia. Viac ako 21-tisíc hlasujúcich odovzdalo takmer 70-tisíc hlasov. Podporených bolo napokon 57 projektov, z ktorých väčšina sa v tomto období dostáva do realizačnej fázy.
Informácie o participatívnom rozpočte župa sprostredkuje obyvateľom aj prostredníctvom informatívnych stretnutí v určených lokalitách kraja.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!